Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Hulvákách prasklo přes 100 let staré vodovodní potrubí. Pitná voda naplnila přilehlé rybníky

  • Ostrava,

Ostrava patří k městům s nejmodernější vodovodné sítí s minimálními ztrátami. Přesto se ale stále najdou úseky, kde pitná voda proudí více než sto let starým vodovodem. Právě v pondělí dosloužilo v Hulvákách potrubí z roku 1908 a voda z praskliny zaplnila rybníky v Lesoparku Benátky.

Krátce po třinácté hodině se podle svědků ozvala mohutná rána, země se zatřásla a v Lesoparku Benátky v Ostravě-Hulvákách začal ze země tryskat silný proud vody. Tlak dokonce do okolí kráteru vyvrhl velké balvany. 

Radka Vanková, mluvčí OVAK: "Prasklo historické potrubí z roku 1908 o šířce 50 cm s masivním únikem vody, asi 400 litrů za vteřinu."

S obavami sledovali mohutný proud vody rybáři, protože potrubí vede jen pár metrů od tamních chovných rybníků. Voda stoupla, ale hráz to zvládla a zatím to vypadá, že ani chlór kaprům neublížil.

Radim Kasalík, majitel rybníka: "Zvedla se mi hladina v rybníku, ale nic to neohrozilo. Byla to pitná voda, takže rybám by to taky nemělo ublížit. Uvidí se časem, zda jim neublížil chlór." 

112 let staré potrubí je už v Ostravě spíše výjimkou. Díky stovkám milionů korun se ztráty vody v potrubí podařilo snížit o 30 procent.

Radka Vanková, mluvčí OVAK: "Ve ztrátách na trubní síti se nám podařilo dosáhnout historického minima 10, 19 procent. V rámci ČR se řadíme mezi top města."

V Ostravě je celkem 1500 km vodovodní sítě a kvalita je na úrovni kojenecké vody.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy