Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči lovili maru stepní, jihoamerický hlodavec utekl chovatelce v Ostravě-Kunčicích

  • Ostrava,

v Ostravě-Kunčicích utekla ve čtvrtek mara stepní. Chovatelka se tohoto jihoamerického hlodavce pokoušela nejprve několik hodin nalákat domů, ale marně. Nakonec tedy zavolala na pomoc hasiče, těm se odchyt povedl na první pokus.

VIDEO: HZS MSK

Mara stepní utekla majitelce skulinou v oplocení venkovního výběhu v Ostravě-Kunčicích. Předtím, než zavolala zkušené profesionální hasiče ze stanice v Ostravě-Přívozu, kteří se specializují na odchyty a zásahy u všech druhů malých i velkých zvířat, snažila se maru nalákat domů několik hodin, ale marně.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Pomoc chovatelka zvolila dobře. Hasiči ihned po příjezdu do Kunčic objevili maru, jak se skrývá v rohu dvou plotů pod vzrostlým šípkovým keřem. Z jedné strany si hasiči „připravili“ prostor prostříháním větví a nachystali se zde s odchytovou sítí, pokud by se nezdařil pokus chytit hlodavce do „podběráku“, se kterým na ní šel další hasič z druhé strany."

Odchyt do podběráku se zkušeným hasičům povedl na první pokus. Po opatrném vymotání ze sítě podběráku byla mara zabalena do deky majitelky a ta si tohoto býložravce odnesla zpět do výběhu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Mara stepní je hlodavec původem z Patagonie, tedy území Jižní Ameriky, kde žije na vyprahlých pastvinách a otevřených polopouštích. Svým vzhledem připomíná spíše zajíce, s hlavou „morčecího“ vzhledu. V případě nebezpečí umí vyvinout rychlost i více než 50 km/h."

Mary byly vysazovány i na mnoha místech jižní Evropy a v bývalém SSSR, nějakou dobu volně žily dokonce i u nás, především u Žamberka.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy