Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě se zavírají vysoké školy a zavádí se roušky na venkovních akcích nad 100 lidí

  • Ostrava,

Počet nakažených neustále roste. Ostrava už je na celostátním semaforu na druhém oranžovém stupni rizika nákazy. Krajská hygiena proto ve městě zavedla nová mimořádná opatření. Zavřou se vysoké školy a zavedou se roušky i na venkovních akcích nad 100 lidí. Bezpečnostní rada kraje řeší také připravenost nemocnic na případný nárůst počtu hospitalizovaných.

Roušky na venkovních akcích nad 100 lidí i uzavření vysokých škol minimálně do konce října. To jsou nová mimořádná opatření, která zavedla krajská hygiena s platností od středy 23. září na území celé Ostravy.

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: "Teoretická výuka už nesmí probíhat, pouze distančním způsobem. A také platí to, že i na akcích venku nad 100 a více osob je nutní nosit roušky.

Moravskoslezský kraj opět aktivoval Bezpečnostní radu, která se bude pravidelně scházet a řešit aktuální situaci. Kraj je na tom zatím s přepočtem 110 nakažených na 100 tisíc obyvatel relativně dobře, ale město Ostrava už je na celostátním semaforu na oranžovém druhém stupni. Kraj řešil také připravenost nemocnic na vážné případy.

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: "Máme k dispozici volných 166 ventilací, takže máme je kam uložit a jak se o ně postarat. V nemocnicích je zatím 51 hospitalizovaných."

Za posledních 14 dní zaznamenali hygienici v kraji na 1000 nových případů nákazy. 64 procent z nich je příznakových a zbytek bez příznaků a postupně bohužel roste počet nakažených právě ve školách.

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: "8 mateřských škol, 41 základních škol a 20 středních škol. Bohužel tady tomu se nemáme jak vyhnout."

Hejtman také informoval, že státní zdravotní ústav vyvinul nový systém testování, který dokáže potvrdit pozitivního pacienta do 30 minut.

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: "Chceme nakoupit 20 těchto setů, abychom mohli pokrýt naše nemocnice a sociální zařízení. Zároveň tím odlehčíme přetíženým testovacím místům." 

Kraj je zatím na případné zhoršení situace připraven, přesto ale zůstane velký podíl zodpovědnosti hlavně na přístupu veřejnosti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy