Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městská nemocnice Ostrava získala první v ČR certifikát bazální stimulace. Metoda podporuje vnímání a komunikaci

  • Ostrava,

Městská nemocnice Ostrava se může pochlubit unikátním úspěchem. Jako první v České republice se tamní dětské jednotce intenzivní péče podařilo získat mezinárodní certifikát Bazální stimulace. Tato metoda nabízí postiženým lidem podněty pro vývoj jejich osobnosti. Jde například o dotyky, masáže, ale i o hudbu či vyprávění.

V Městské nemocnici Ostrava v podstatě používali metodu bazální stimulace už v roce 1999, aniž by věděli, že je to vědecký ošetřovatelský koncept. Později, když už zdravotníci prošli kurzem, začali tuto metodu používat ještě intenzivněji a dále ji v ošetřovatelské péči rozvíjeli. Dětská jednotka intenzivní péče je díky tomu dnes už na takové úrovni, že jako první v naší zemi získala mezinárodní certifikát. Do Ostravy kvůli tomu přijela profesorka Christel Bienstein, vedoucí ústavu výzkumu v ošetřovatelské péči a prezidentka Německého
svazu pro ošetřovatelská povolání.

Christel Bienstein, prezidentka Německého svazu pro ošetřovatelská povolání: "Gratuluji a jsem velmi hrdá na Dětskou JIP Městské nemocnice Ostrava, která je první certifikovanou jednotkou příbuzným přívětivou z celkem 300 certifikovaných zařízení v Evropě a jsou první německy nemluvících zemích."
Petr Uhlig, ředitel MNO: „Získání mezinárodního certifikátu, navíc prvního v republice, je ohodnocením špičkové práce zaměstnanců oddělení Dětského lékařství. Je jisté, že integrace konceptu Bazální stimulace do
ošetřovatelské péče, nejen v případě dětí, pomáhá poskytovat kvalitní a bezpečnou péči našim pacientům.“ 

Nemocnice musela splnit řadu náročných kritérií. od dokumentace až k péči a podpoře osob blízkých pacientů,
u kterých je koncept využíván, či integraci rodiny do péče. Součástí auditu byla také prohlídka Jednotky intenzivní péče.

Marcela Murasová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči MNO: "Mám obrovskou radost, protože jsme byla jedna z prvních, která prošla kurzem a za dlouhá léta ošetřovatelské praxe si stále ještě pamatuju, jak je ta práce náročná."
Christel Bienstein, prezidentka Německého svazu pro ošetřovatelská povolání: "Bazální stimulace je koncept, který pomáhá především těm, které je třeba probudit do plného vědomí, zejména po těžkých úrazech mozku. Nabízí také možnost příbuzným dobře pacienty zaopatřit, pracovat se všemi smyslovými orgány pacienta a zkvalitnit tak péči."

MNO je současně také akreditovaným pracovištěm pro poskytování praxe studentů v oblasti Bazální stimulace.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy