Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě přibyli další zlatí dárci krve. Za 40 odběrů získali Jánského plaketu

  • Ostrava,

Krev je vzácná, ničím nenahraditelná tekutina. Může zachraňovat životy i vracet zdraví. Proto je dárcovství tak ceněné a kdo dává krev pravidelně získává od Českého červeného kříže medaile. V Ostravě byli nyní oceněni zlatí dárci za 40 odběrů krve.

Když v našem zpravodajství TV Polar mluvíme o ostravském Krevním centru a o dárcovství, většinou naše diváky burcujeme kvůli nedostatku nějaké krevní skupiny. Tentokrát je to jinak. V radničním Divadélku pod věží totiž Český červený kříž dárcům krve děkoval a předával jim zlaté medaile profesora Jana Jánského za 40 bezplatných odběrů krve. 

Lydie Poledníková, ředitelka Oblastního spolku ČCK Ostrava: ¨Za první odběr dostanou kapku krve. Pak jsou další odběry a po 10 odběrech mají bronzovou medaili, po 20 stříbrnou a ti, co jsou tu dnes, mají 40 odběrů, tedy darovali už skoro 20 litrů krve."

Pozvaných bylo celkem 108 dárců. 40 odběrů jim trvalo většinou kolem 10 let. Motivaci mají ale různou.

anketa, dárci krve: 
"Kamarád měl vážnou dopravní nehodu a potřebovali mou krevní skupinu. Neváhal jsme ani chvíli." 
"Já jsme chtěl zjistit, jakou mám krevní skupiny." 

Krevní centrum Ostrava patří mezi největší podobná zařízení v zemi a vzácnou tekutinou zásobuje i mnohá další města včetně Prahy.

Jana Furková, lékařka Krevního centra Ostrava: "Potřebujeme dárce, potřebujeme nové dárce, potřebujeme mladé dárce a jsme rádi, když k nám chodí opakovaně."

Další ocenění čeká tyto dárce za 80, 120 a 160 odběrů. Dostanou Zlaté kříže ČČK. Nejvyšší cenění je pak  plaketa Dar krve - dar života za 250 odběrů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy