Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na fasádu domu spotřeboval umělec 200 sprejů. V Ostravě vznikla monumentální malba

  • Ostrava,

Ostrava má nové místo, které rozhodně stojí za to vidět. Na fasádě domu na Nádražní ulici vytvořil polský umělec Marius M-City Waras unikátní malbu. Tento moderní umělecký směr se jmenuje mural art a jde vlastně o jakési legální sprejerství. Pro Ostravu, která aktuálně řeší estetiku veřejného prostoru, to může být jedna z cest, jak dočasně zkrášlit některá místa.

200 sprejů černé a modré barvy, 500 šablon, 6 dní tvrdé práce a na konci je toto monstrózní umělecké dílo o rozměrech 220 čtverečních metrů. Autor, polský umělec Mariusz M-City Waras, dílo pojmenoval Skok a vévodí mu symbol Ostravy - kůň, kterému se kouří z nozder a trhá řetězy. 

Mariusz M-City Waras, autor díla: "Přijel jsem do Ostravy a s kurátorkou jsme hledali zajímavé materiály o městě, legendy a pověsti. Tak jsme se dostali až k tomuto koni, který je na stěně, společně s prvky ostravské architektury."

Na protější stěně jde vidět, jak fasáda domu vypadala ještě před vytvořením díla. Nejprve tedy musela být srovnána a omítnuta. Mezitím už ale umělec projektoval, kreslil, skicoval. Důležité jsou přesné rozměry, protože bylo zapotřebí vyrobit šablony.

Mariusz M-City Waras, autor díla: "Projektování probíhá tak, že mám mnoho objektů různých typů a z nich skládám různé věci, trochu jako z kostek lega nebo puzzle. K tomu dodávám různé nové motivy. Tady je to ten kůň."

Umělecký směr mural je poměrně nový a od street artu nebo grafitti se liší tím, že je legální a většinou objednaný majitelem objektu. 

Alexandra Krolikova, kurátorka díla: "Na začátku to bylo považováno za vandalismus. Liší se to ale především tím, že je to legální umění, protože taková plocha se nedá připravit ilegálně. Potřebuješ schválení, dokumenty, hodně materiálu a finance."

Estetikou veřejného prostoru se Ostrava zabývá i v rámci projektu Ostrava 360°, který řeší reklamní smog a poukazuje tak i na jiné možné dočasné využití volné plochy, která nemusí být vždy jen nosičem reklam.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy