Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Ostrava má historicky první reuse centrum

Ostrava-město |

Reuse cetrum, místo, kde staré věci dostávají šanci vrátit se zpět do oběhu. V Ostravě je nově otevřeno v areálu společnosti OZO v Přívoze. Funkční předměty lidé odevzdávají v ostravských sběrných dvorech. Před tím, než se věci dostanou do reuse centra projdou šikovnýma rukama pracovníků OZA.

Funkční věci, o které původní vlastníci nestojí, mohou udělat jiným radost. Šetří se tak životní prostředí i peněžky těch, kteří v reuse centru nakoupí. Je to jednoduché. Ve všech 11 ostravských sběrných dvorech mohou lidé darovat věci, které sami nepotřebují. V reuse centru je pracovníci OZA roztřídí, vyčistí, případně opraví. S cenovkou od 20 do 200 korun se pak stanou zbožím, které se vrací do oběhu.

Vladimíra Karasová, OZO Ostrava, vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy:  “Co nechceme, tak z nábytku nechceme čalouněný nábytek, protože u něj nejsme schopni zajistit hygienizaci a také elektrospotřebiče, protože tam je problém s bezpečností, zajistit to, aby byly pro další používání bezpečné Museli bychom dělat revize, a to by věci zdražilo.”
Karel Belda, jednatel, OZO Ostrava:  “Toto nově otevřené reuse centrum nevyřeší problematiku s odpady. My si ale slibujeme, že nám pomůže změnit myšlení a chování lidí, aby uvažovali, zda vše, co dnes nakupují, tak jestli to potřebují Zda si raději neudělají radost tím, že si koupí věc z druhé ruky, ale mají stejnou užitnou hodnotu.

Přidanou hodnotou reuse centra je prostor, hrající barvami, s nimi jsou pak slazené předměty k prodeji. Jen těžko by někdo hádal, že před časem to byla garáž pro obří vozy popelářů.

Radek Leskovjan, výtvarník : “Je to opravdu jakási výstava, protože kdybychom barvy nezorganizovali, tak by z toho byl takový bazarový binec. Vypadalo by to stejne jako v každé zastavárně, takže jsme se snažili barvy zorganizovat. Dali jsme je do barevného kruhu. Do jednotlivých barevných kójí se dávají předměty těch barev. To byl hlavní záměr, řekli jsme si, držme se těch barev. Od vykřičených barev až do dřevěnou.”

V neotřelé barevné knihovně, v centru prodejní plochy, budou probíhat workshopy, přednášky, swapy a prezentace, vše v duchu reuse a upcyklace. Každý, kdo si v reuse centru nakoupí, přispěje na životní prostředí. Peníze z prodeje darovaných věcí putují na zelené projekty. V Ostravě tak díky starým věcem porostou na veřejných plochách nové rostliny.

Pavel Valerián, vedoucí odb. ochrany životního prostředí, Magistrát města Ostravy: “V Evropě jsou tato centra budována a i u nás velká města připravují tyto projekty. Smyslem je využít znovu staré věci a nikoliv je odložit jako nepotřebné. Pokud se osvědčí toto reuse centrum, tak Ostrava bude uvažovat i o jiných sběrných dvorech, že by otevřelo pobočku.”
Karel Belda, jednatel, OZO Ostrava: “Tato myšlenka není nová, reuse center nebo bazarů, je jedno, jak to nazveme, je v Česku i ve světě hodně, ale my jsme se to snažili dostat o patro výše, takže my jsme to rozšířili o dílnu, kde mohou občané sami, sobě si opravit věci, které si tady nakoupí. Rozšířili jsme to o plochu, kde mohou občané nabízet výrobky z recyklovaných materiálů, rozšířili jsme to o možnost výměnných obchodů, zvláště dětského oblečení a zboží. Čili je tady možnost využití věcí z odpadů…, recyklovat, znovu nabízet použité zboží, takže je to nejen o ploše, ale o myšlení.”
Nahlásit chybu


K tématu

OZO podpoří zelené projekty i letos, peníze vydělalo Reuse centrum

17. ledna 2024 13:19 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravská odpadová společnost OZO znovu podpoří zelené projekty. Využije k tomu finance, které získala prostřednictvím Reuse centra, kde končí věci, kterých se někdo chce zbavit. Projekty musejí být zaměřené na výsadbu nebo údržbu veřejné zeleně na území města.

Slezská Ostrava likviduje obří černou skládku v Zárubecké ulici

25. dubna 2023 11:18 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Obrovská černá skládka, která vznikala pravděpodobně několik let. Taková byla situace na okraji Zárubecké ulice v Ostravě. Nyní obvod přistoupil na její likvidaci. Vyžádala si poměrně náročné nasazení a také těžkou techniku. Úklid takových skládek může obvod vyjít až na statisíce korun, původce je přitom téměř nemožné dohledat.

Ostravská muzejní noc nabádala k recyklaci. Akci si nenechalo ujít na 22 tisíc lidí

23. května 2023 9:04 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Do Ostravské muzejní noci se letos zapojilo 31 institucí. V rámci obvodu Slezská Ostrava se otevřela i Slezskoostravská galerie a historicky poprvé se do akce zapojilo také OZO Ostrava. Tématem letošního ročníku byla totiž recyklace.


V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Dnes 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Dnes 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

AZ Havířov bojuje ve finále o postup do 1. ligy, fanoušci jsou nadšení

Klubu i fanouškům se splnil sen. AZ bojuje ve finále o postup do první ligy. Stav po druhém zápase je 1:1. Tým nyní čekají dva zápasy v Chomutově.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

Dnes 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

EKO MAGAZÍN: Ostrava má historicky první reuse centrum
Vydáno 13. října 2020 16:19, Ostrava-město, Renáta E. Orlíková
Reuse cetrum, místo, kde staré věci dostávají šanci vrátit se zpět do oběhu. V Ostravě je nově otevřeno v areálu společnosti OZO v Přívoze. Funkční předměty lidé odevzdávají v ostravských sběrných dvorech. Před tím, než se věci dostanou do reuse centra projdou šikovnýma rukama pracovníků OZA.

Funkční věci, o které původní vlastníci nestojí, mohou udělat jiným radost. Šetří se tak životní prostředí i peněžky těch, kteří v reuse centru nakoupí. Je to jednoduché. Ve všech 11 ostravských sběrných dvorech mohou lidé darovat věci, které sami nepotřebují. V reuse centru je pracovníci OZA roztřídí, vyčistí, případně opraví. S cenovkou od 20 do 200 korun se pak stanou zbožím, které se vrací do oběhu.

Vladimíra Karasová, OZO Ostrava, vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy:  “Co nechceme, tak z nábytku nechceme čalouněný nábytek, protože u něj nejsme schopni zajistit hygienizaci a také elektrospotřebiče, protože tam je problém s bezpečností, zajistit to, aby byly pro další používání bezpečné Museli bychom dělat revize, a to by věci zdražilo.”
Karel Belda, jednatel, OZO Ostrava:  “Toto nově otevřené reuse centrum nevyřeší problematiku s odpady. My si ale slibujeme, že nám pomůže změnit myšlení a chování lidí, aby uvažovali, zda vše, co dnes nakupují, tak jestli to potřebují Zda si raději neudělají radost tím, že si koupí věc z druhé ruky, ale mají stejnou užitnou hodnotu.

Přidanou hodnotou reuse centra je prostor, hrající barvami, s nimi jsou pak slazené předměty k prodeji. Jen těžko by někdo hádal, že před časem to byla garáž pro obří vozy popelářů.

Radek Leskovjan, výtvarník : “Je to opravdu jakási výstava, protože kdybychom barvy nezorganizovali, tak by z toho byl takový bazarový binec. Vypadalo by to stejne jako v každé zastavárně, takže jsme se snažili barvy zorganizovat. Dali jsme je do barevného kruhu. Do jednotlivých barevných kójí se dávají předměty těch barev. To byl hlavní záměr, řekli jsme si, držme se těch barev. Od vykřičených barev až do dřevěnou.”

V neotřelé barevné knihovně, v centru prodejní plochy, budou probíhat workshopy, přednášky, swapy a prezentace, vše v duchu reuse a upcyklace. Každý, kdo si v reuse centru nakoupí, přispěje na životní prostředí. Peníze z prodeje darovaných věcí putují na zelené projekty. V Ostravě tak díky starým věcem porostou na veřejných plochách nové rostliny.

Pavel Valerián, vedoucí odb. ochrany životního prostředí, Magistrát města Ostravy: “V Evropě jsou tato centra budována a i u nás velká města připravují tyto projekty. Smyslem je využít znovu staré věci a nikoliv je odložit jako nepotřebné. Pokud se osvědčí toto reuse centrum, tak Ostrava bude uvažovat i o jiných sběrných dvorech, že by otevřelo pobočku.”
Karel Belda, jednatel, OZO Ostrava: “Tato myšlenka není nová, reuse center nebo bazarů, je jedno, jak to nazveme, je v Česku i ve světě hodně, ale my jsme se to snažili dostat o patro výše, takže my jsme to rozšířili o dílnu, kde mohou občané sami, sobě si opravit věci, které si tady nakoupí. Rozšířili jsme to o plochu, kde mohou občané nabízet výrobky z recyklovaných materiálů, rozšířili jsme to o možnost výměnných obchodů, zvláště dětského oblečení a zboží. Čili je tady možnost využití věcí z odpadů…, recyklovat, znovu nabízet použité zboží, takže je to nejen o ploše, ale o myšlení.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000022346/eko-magazin-ostrava-ma-historicky-prvni-reuse-centrum