Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Ovládání kašny v centru Ostravy je ukryto v podzemí

  • Ostrava,

Na území centrálního ostravského obvodu je celkem šest kašen a osm pítek. Jsou stále na stejných místech, jen prošly modernizací. Potřebují pravidelnou údržbu, kterou zabezpečují technické služby.

Kašny se pravidelně čistí nejen na povrchu, ale také v podzemí. Čištění filtrace probíhá až třikrát týdně. Jednak kvůli nečistotám z ovzduší, ale také proto, že lidé ucpávají odtoky. 

Michal Švihel, Technické služby Moravská Ostrava a Přívoz: “Jelikož je třeba udržovat čistou a v chodu, tak třikrát týdně provádíme kontrolu a čištění technologie, aby to zůstalo funkční.”
Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Jednu z nejmodernějších technologií máme tady na Masarykově náměstí. Je to o tom, že kašna je plně automatizovaná, má několik programů, dá se dálkově ovládat, ale hlavně má i takový vyšší stupeň čištění, kde se nepoužívá hlavně chemie, ale od mikroorganismů se čistí pomocí UV lampy.”

Kašny jsou v provozu od konce dubna a chrlit vodu přestávají podle počasí od poloviny září do konce října. Kašna na náměstí je téměř bezúdržbová, ale ty, které mají přepady a odtoky, se musí pravidelně čistit, aby fungovaly. Pracovníci technických služeb centrálního ostravského obvodu pravidelně jednou týdně kašny kontrolují a čistí.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: ”Voda je již od antického Řecka a od Říma symbolem civilizace a myslím, že ten přístup k té vodě právě ve veřejném prostoru je potřebný pro to město. Je třeba držet nějaké hygienické standardy a třeba tady tato kašna, co je za mnou, je takový malý oříšek, protože nám se tady tvoří řasy a tak dál, takže s tím nějakým způsobem bojujeme.”
Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: Všechny kašny už jsou v moderním pojetí, to znamená, že mají uzavřenou cirkulaci vody. Voda se používá z běžného řadu, to znamená, že je pitná. Ta voda je pitná v okamžiku, kdy ji čerpáme do kašny, v okamžiku, kdy už stříká nahoru, tak už ji nedoporučujeme pít. Nikdo by se z ní neotrávil, ale nemuselo by být z ní někomu dobře.”

Provoz moderních kašen šetří peníze i vodu. Zastaralá zařízení neměla uzavřené okruhy, to znamená, že voda šla do odpadu a samotná údržba a čištění vyžadovalo daleko větší úsilí pracovníků technických služeb.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků