Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě má vzniknout další čtvrť plná obchodů a podniků. Po 70 letech se tak přemění bývalá vítkovická Aglomerace

  • Ostrava,

Společnost Vítkovice prodala Aglomeraci. Na 44 hektarovém brownfieldu nedaleko řeky Ostravice vznikne průmyslově obchodní čtvrť. Developer chce postavit výrobní a skladové haly, obchody, showroomy, kanceláře a další zázemí.

Aglomerace, která v minulosti znečišťovala Ostravu a široké okolí červeným prachem ze zpracování nekvalitní sovětské rudy, je definitivně minulostí. Lokalita je vyčištěná a právě se vrací do života Ostravy ve zcela nové kvalitě. Společnost Vítkovice prodala 44 hektarů zasíťovaných pozemků s dopravním napojením na silnici a železnici renomované developerské skupině P3 působící ve 12 zemích. Ta zde chce vybudovat průmyslově-obchodní čtvrť.

Tomáš Míček, ředitel P3 pro ČR: "Máme jedinečnou možnost vdechnout zpátky život místu, jež bylo součástí slavné historie Ostravy jakožto průmyslového srdce naší země. Bude to mimořádná investice a na poměry průmyslového developmentu vznikne něco výjimečného. Pevně věřím, že se nám podaří udržitelně oživit průmyslovou zónu, a přitom vizuálně přirozeně navázat na blízké centrum města."
Rodan Broskevič, předseda představenstva společnosti VÍTKOVICE: "Po rozsáhlé sanaci je bývalá Aglomerace novým rozvojovým územím na atraktivní ose Dolní Vítkovice – výrobní areály Nových Vítkovic - vodíkové město H 2 District, které vznikne na rekultivované uhelné a struskové Haldě Hrabůvka. Zbořili jsme ploty a vrátili běžný život do Dolních Vítkovic, dnes vzdělávacího centra se Světem techniky, aulou Gong, zpřístupněnou národní kulturní památkou a Bolt Tower. Teď se smysluplně oživuje Aglomerace."

Očista rozsáhlých vítkovických pozemků probíhá postupně od roku 1998. Sanace lokality Aglomerace probíhala od roku 2018, trvala zhruba dva roky a převážně ji hradil stát.

Hana Bártková, specialistka Vítkovic pro ekologii: "Odborné firmy odstranily přes 40 různých objektů, 150 tun odpadu, množství potrubních řadů, dopravních mostů a souvisejících zařízení. Bylo provedeno okolo 250 odběrů vzorků zemin a podzemních vod. Po té bylo území opatřeno tzv. sanačním překryvem inertními zeminami a zatravněno."

Na Aglomeraci vznikne podnikání, které na tomto území nikdy v historii nebylo - moderní lehký průmysl. Podél řeky Ostravice současně zmizí
další pozůstatek průmyslu starého. Význam proměny je tak daleko širší, než je jen sanace průmyslového areálu. Stavba by měla být zahájena do konce příštího roku a výsledek budou moci Ostravané podle deklarovaných záměrů P3 ocenit zhruba v polovině příštího desetiletí.

David Kotek, architekt: "V návrhu byznys parku respektujeme ortogonální vazby, které Josef Pleskot vytvořil pro oblast Dolních Vítkovic, a doplňujeme chybějící urbanistickou strukturu. Snažíme se zachovat co nejvíce industriálních stop, a zároveň chceme pracovat se zelenými fasádami a udržitelnými materiály. Jsem hrdý, že vznikne areál, který má příkladné ambice jak v urbanismu, tak architektuře."

Centrum nabídne zázemí pro skladování, zejména s ohledem na rozvíjející se oblasti city logistiky a e-commerce, vzniknou v něm prodejní showroomy, stejně tak park nabídne prostory pro lehkou výrobu, ale také kanceláře. Na 44hektarovém pozemku bude zastavěná plocha tvořit 160 000 m2 , čímž se park zařadí mezi největší průmyslově-logistické parky v regionu. K pronájmu zde budou jednotky od 1 500 m2 až do 35 000 m2 a bude možné flexibilně ovlivnit jejich tvar. Bonusem je nadstandartní počet parkovacích míst. V parku se rovněž počítá s využitím technologické vody. S ohledem na předchozí využití vedou na pozemku železniční koleje, park je tedy připraven i na kombinovanou logistiku.
Marek Procházka, Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail

SALEX-STAV s.r.o..
Ostrava
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

JÍDELNA OPEN s.r.o.,
Ostrava
od 15 200 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků