Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava odmítá plavební kanál Dunaj - Odra - Labe. Projekt je prý zastaralý, zbytečný a zničí krajinu

  • Ostrava,

Ostrava odmítá budování plavebního kanálu Dunaj - Odra - Labe. Projekt je prý zastaralý, zbytečný a nenávratně by poškodil krajinu v Poodří. Město už navíc ani nevyužije dopravní potenciál kanálu. Těžba uhlí končí a firmy se zaměřují na moderní technologie, inovace, vědu a výzkum. Nesouhlas se záměrem pošle zastupitelstvo Ostravy přímo předsedovi vlády.

Jistě jste už slyšeli o projektu plavebního kanálu Dunaj - Odra - Labe, který by se značně dotknul i Ostravska. V první fázi by se za asi 15 miliard propojila prostřednictvím Odry Ostrava a polské město Koźle. Vláda už dokonce vydala usnesení k zahájení přípravy stavby. S plánem plavebního koridoru ale jednohlasně nesouhlasí zastupitelstvo Ostravy a proto vydalo stanovisko, které bude zasláno premiéru Andreji Babišovi. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "I když pominu oblast životního prostředí, tak nás spojuje přesvědčení, že se jedná o projekt nadbytečný, zastaralý, který svým pojetím patří do 19. století nikoliv do 21. století. Zabírá nám formou územní rezervy velmi rozsáhlé a cenné území v rámci města."

Studie proveditelnosti neřeší dostatečně dopady na zákonem chráněné zájmy vodního hospodářství a ochrany přírody a krajiny. Koridor by měl obrovské negativní důsledky nejen na životní prostředí ale i na urbanismus města. Zahloubení kanálu a následná hladina podzemní vody by znamenala problém pro zakládání staveb, mohla by narušit statiku současných budov. Převedení řeky Odry do kanálu a jeho následný sklon by znamenaly, že vody v řece bude méně a bude se kazit.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Devastace krajiny bude nenávratná, tedy to poškození životního prostředí se už nikdy nebude moci vrátit." 

Proti realizaci vodního koridoru i samotné oderské větve se postavilo nejen město Ostrava, ale také řada univerzit a odborníků v oblastech ochrany životního prostředí, urbanismu a architektury a rovněž mnoho místních samospráv.
Sad-Fasad Sistem s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 15 200 Kč/měsíc

Detail

T-DIRIT s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 15 200 Kč/měsíc

Detail

LUSKO s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 104 do 104 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků