Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava spouští zimní program pro bezdomovce. Teploty v noci klesají pod bod mrazu

  • Ostrava,

Už několik dní klesají noční teploty pod bod mrazu a proto spustí Ostrava zimní program pro lidi bez domova. Ve spolupráci s neziskovými organizacemi Armáda spásy a Charita je navýšen počet lůžek v azylových zařízeních a přibude i tzv. volných židlí, které zvyšují kapacitu v případě potřeby.

V Ostravě žije podle loňského sčítání přibližně 800 bezdomovců a asi polovina z nich žije v sociálních zařízeních. Na ulici tak dobrovolně přebývá přibližně 400 lidí, kteří pomoc odmítají. V posledních dnech začalo mrznout a tak pro ně Ostrava spouští zimní program.

Zdeněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Každým rokem se v zimních měsících v Ostravě zintenzivňuje terénní sociální práce zaměřená na lidi bez domova, kdy sociální pracovníci vyjíždějí do lokalit, kde se tito lidé pohybují. Poskytují jim poradenství a odkazují je na organizace, které jim nabízejí nocleh pod střechou, teplé nápoje, případně i jídlo. I přesto, že v zimním období se zájem o tyto sociální služby zvyšuje, v současné době jsou kapacity zařízení v Ostravě dostačující. Mohu garantovat, že každý z těchto lidí zde může bezpečně přečkat mrazivou noc v teplém prostředí a nikdo z nich nemusí zůstat na ulici bez pomoci."

Ostravský magistrát na pomoc bezdomovcům v letošním roce vyčlenil 340 tisíc korun. Nyní je pro ně 741 stálých míst.  417 v azylových domech, 110 lůžek je v noclehárnách, 100 míst je v nízkoprahových denních centrech a dalších 114 lůžek v domovech se zvláštním režimem. Zimní program zvýší kapacitu o dalších 50 míst.

Ivo Křížka, vedoucí Charitního domu sv. Benedikta Labre: "V těchto mrazivých dnech byla od včerejška navýšena kapacita v Azylovém domě sv. Františka navýšena kapacita na 30 a byly přidány tzv. volné židle, které nejsou zpoplatněné."

Velký zájem je mezi bezdomovci o speciální iglú, které rozdává Armáda spásy.

bezdomovec: "Zrovna chceme jít na Armádu spásy, budou tam dávat takové velké iglú."

V příštím roce v březnu nabídne Charita pomoc také ve zrekonstruovaném nízkoprahovém denním centru a od září otevře opravený azylový dům pro maminky s dětmi.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy