Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městská nemocnice už se vrací do normálu. Covidových pacientů ubývá

  • Ostrava,

Teď jistě potěšíme obyvatele Ostravy, kteří se léčí v městské nemocnici. Ubývá covidových pacientů a tak se po týdnech izolace a přísných protiepidemických opatřeních nemocnice pomalu vrací do normálu. Ortopedické oddělení, které bylo zcela uzavřeno, znovu začíná operovat.

Pacientů s nemocí Covid-19 ubývá. V současné době je v Městské nemocnici Ostrava hospitalizováno asi 50 pacientů. Nemocnice proto snížila počet covidových jednotek a pomalu se vrací do normálu. Aktuálně jsou v ní vyčleněny pro nakažené pacienty dvě standardní stanice geriatrie a jedna stanice ortopedie s kapacitou 60 lůžek. Pro pacienty ve vážném stavu jsou určeny dvě jednotky intenzivní péče s kapacitou 10 lůžek. Upravena byla také provozní doba infekční ambulance. Ortopedie, která byla zcela uzavřena, začíná znovu operovat.

Michal Mačák, primář ortopedie MNO: "V době covidové se režim ortopedie významně změnil, protože jsme přestali dělat plánovanou operativu a plánované výkony. Zavřeli jsme ambulance a obě dvě ortopedická oddělení se přeměnila na covidová, protože byl obrovský nárůst pacientů. V současné době jedno oddělení zpátky vracíme do režimu ortopedie, ale ten návrat je složitý a komplikovaný. Personál musí ještě pracovat na covidových jednotkách, takže ho je nedostatek. Složité je i objednávání pacientů. Spousta lidí by na operaci chtělo, ale z různých důvodů nemůže nebo nechce a hlavně přesně nevíme co bude."

Na začátku listopadu byli covidoví pacienti hospitalizováni na 6 lůžkových stanicích a třech jednotkách intenzivní péče s kapacitou 120 lůžek, která byla téměř naplněna. Připravena k otevření byla i sedmá stanice, ale k jejímu otevření nakonec nemocnice nemusela přistoupit. Péče o covidové pacienty je náročnější a nároky na počet ošetřujícího personálu vyšší, proto jsou stále některé provozy omezeny nebo uzavřeny.

Michal Mačák, primář ortopedie MNO: "Nejtěžší je práce na covidových stanicích pro sestřičky a sanitáře a pro lidi, kteří se přímo o ty pacienty starají. Nám na ortopedii zemře jeden pacient za rok, za dva, ale tady i tři za víkend. Pacienti jsou v těžkých stavech, ležící, takže ta práce je fyzicky velmi náročná, navíc s respirátorem, štítem a oblečením jste prostě fyzicky vyčerpán." 

V nemocnici je stále zredukován provoz některých oddělení, omezena je také zbytná ambulantní péče, některá preventivní a plánovaná vyšetření. V plném rozsahu zůstala zachována onkologická a akutní operativa, částečně byl omezen provoz hyperbarické komory. Dětský rehabilitační stacionář a Linka důvěry i dál fungují bez omezení. Infekční ambulance má nově ordinační dobu od 6 hodin ráno do 18 hodin. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy