Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kontejnery na sběr jedlých olejů jsou v celé Ostravě. Specializovaná firma je znovu využije

  • Ostrava,

Ostrava neustává ve snaze o zlepšování životního prostředí a proto zavádí kontejnery na jedlé oleje a tuky. Nejenže tak tento odpad z domácností neskončí v kanalizaci, ale dokonce bude znovu využit specializovanou firmou. V těchto dnech byly kontejnery rozmístěny po celém městě.

Pokud jste z Ostravy možná už jste si všimli, že mez kontejnery na separovaný odpad přibyla nová barva. Menší černá nádoba s oranžovým víkem. Jde o kontejner na použité jedlé oleje a tuky. Od září se tato novinky zkoušela v Třebovicích a v Porubě.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ukazuje se, že když mají Ostravané možnost chovat se zodpovědně vůči životnímu prostředí, ve většině případů ji plně využijí. Proto jsme se rozhodli pro rozmístění nádob po celém městě.“

Pilotní projekt se osvědčil a lidé si během krátké doby zvykli do kontejnerů nosit oleje v pet lahvích. Proto bylo v ulicích města rozvezeno 300 kontejnerů o objemu 240 litrů. Jedna nádoba tak připadne na tisíc ostravanů. Jak ukazují zkušenosti z jiných měst, mělo by to pomoci nasbírat ročně 80 - 90 tun jedlých olejů a tků, které by končily v kanalizaci. Město tato aktivita nic nestojí. Nasmlouvaná firma ji provádí ve vlastní režii. Olej a tuk dále zpracovává a získá tak cennou surovinu.

Jan Hába, ředitel Trafin Oil: „Všichni obyvatelé Ostravy nyní budou mít možnost smažit na letošní Vánoce bez výčitek a nebudou muset olej z přípravy tradičního vánočního kapra vylévat do dřezu nebo do toalety. V blízkém okolí každého domu se bude nacházet nádoba, kam občané mohou vhazovat oleje ze smažení, pečení, ale i oleje z nakládané zeleniny, rybiček a podobně. Odpadní oleje a tuky tak nebudou ucpávat potrubí a kanalizaci.“

Získaná surovina může být využita například k výrobě biopaliv nebo se využívá v gumárenském, dřevařském či chemickém průmyslu. Naopak olej, který končí v umyvadle nebo v záchodě, ucpává potrubí a působí komplikace také v čistírnách vody. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků