Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kaly z ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě jsou odvezeny. Likvidují se i v Německu

  • Ostrava,

Dnes pro vás máme mimořádně dobrou zprávu. Po mnoha letech byla konečně zlikvidována jedna z největších ekologických zátěží v Ostravě ropné kaly po chemičce Ostramo. Většina tohoto nebezpečného odpadu posloužila jako palivo.

Ropné kaly po chemičce Ostramo v Ostravě - Mariánských Horách byly několik desítek let jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Těžba a likvidace začala v roce 2003, ale provázela ji řada problémů. V roce 2011 bylo vytěženo 200 tisíc tun kalů, ale ukázalo se, že je jich tam ještě nejméně dalších 90 tisíc tun. O ty se postarala společnost AVE.

Petr Kříž, ředitel odštěpného závodu Odra, státní podnik Diamo: Základní podmínka byla, že do konce letošního roku budou nadbilančí kaly vymístěny z Ostravy, takže jsem rád, že se to podařilo."

Kaly nejprve končily ve Vřesové na Sokolovsku. Tamní spalovna z nich vytvářela plyn pro další využití. Od srpna je ale spalovna uzavřena a firma AVE vozí nebezpečný odpad k likvidaci do Německa.

Martin Chyba, společnost AVE.CZ: "Největší problémy byly v případě předúpravy zavápněných kalů páleným vápnem, kdy byla koncentrace oxidu siřičitého a pachová zátěž pro okolní zástavbu opravdu enormní."

Co bude s kontaminovanou lokalitou dále zatím není jasné. Ostrava i MS kraj odmítají vytvoření sarkofágu, který by oblast zakonzervoval, jak plánuje ministerstvo financí.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Pro Ostravu je to zcela zásadní milník pro celkovou sanaci lagun Ostramo. Víte, že původně začala sanace v roce 2003 a trvala dlouhých 16, 17 let."

Zároveň v lokalitě bude ještě několik let fungovat čistička spodních vod, kterou spravuje společnost Diamo. Po vyčištění zemin by oblast měla sloužit pro lehký průmysl.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy