Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kaly z ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě jsou odvezeny. Likvidují se i v Německu

  • Ostrava,

Dnes pro vás máme mimořádně dobrou zprávu. Po mnoha letech byla konečně zlikvidována jedna z největších ekologických zátěží v Ostravě ropné kaly po chemičce Ostramo. Většina tohoto nebezpečného odpadu posloužila jako palivo.

Ropné kaly po chemičce Ostramo v Ostravě - Mariánských Horách byly několik desítek let jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Těžba a likvidace začala v roce 2003, ale provázela ji řada problémů. V roce 2011 bylo vytěženo 200 tisíc tun kalů, ale ukázalo se, že je jich tam ještě nejméně dalších 90 tisíc tun. O ty se postarala společnost AVE.

Petr Kříž, ředitel odštěpného závodu Odra, státní podnik Diamo: Základní podmínka byla, že do konce letošního roku budou nadbilančí kaly vymístěny z Ostravy, takže jsem rád, že se to podařilo."

Kaly nejprve končily ve Vřesové na Sokolovsku. Tamní spalovna z nich vytvářela plyn pro další využití. Od srpna je ale spalovna uzavřena a firma AVE vozí nebezpečný odpad k likvidaci do Německa.

Martin Chyba, společnost AVE.CZ: "Největší problémy byly v případě předúpravy zavápněných kalů páleným vápnem, kdy byla koncentrace oxidu siřičitého a pachová zátěž pro okolní zástavbu opravdu enormní."

Co bude s kontaminovanou lokalitou dále zatím není jasné. Ostrava i MS kraj odmítají vytvoření sarkofágu, který by oblast zakonzervoval, jak plánuje ministerstvo financí.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Pro Ostravu je to zcela zásadní milník pro celkovou sanaci lagun Ostramo. Víte, že původně začala sanace v roce 2003 a trvala dlouhých 16, 17 let."

Zároveň v lokalitě bude ještě několik let fungovat čistička spodních vod, kterou spravuje společnost Diamo. Po vyčištění zemin by oblast měla sloužit pro lehký průmysl.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků