Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská zoo přivítala první mládě roku 2021, má se čile k světu a zimy se nebojí

  • Ostrava,

4. leden 2021 - to je datum narození prvního mláděte nového roku v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava. V tento den tam přišel na svět sameček plemene ovce domácí valaška. Malá ovce obohatila stádo, ve kterém je ještě jedno zimní mládě – samička narozená koncem loňského roku.

Odolné plemeno Ovce domácí - valaška často rodí uprostřed zimy. Podle odborníků se mláďata nebojí zimy a jsou prakticky ihned schopna pobývat venku i za nízkých teplot. 

Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: "V ostravské zoo jsou aktuálně dvě zimní mláďata, jedna ovečka a jeden beránek. Ovečka se narodila 27. prosince 2020, beránek přišel na svět 4. ledna 2021, a je tak v Zoo Ostrava prvním mládětem letošního roku. Ostravské stádo vzácného domácího plemene zachycuje video. Na záběrech je vidět také odrostlejší mládě – samička narozená 4. srpna 2020."

Ovce domácí – valaška (Ovis ammon f. aries) je původní hrubovlnné plemeno chované pro mléko, maso a vlnu. Na naše území se dostalo s valašskou kolonizací v 15.-16. století. Patří do skupiny tzv. cápových ovcí chovaných na Balkáně. Je menšího vzrůstu, hmotnost bahnic je 35-40 kg, beranů 45-55 kg. Produkce mléka v období laktace je 70-120 l. Produkce vlny u bahnic je 1,5-2 kg/rok, u beranů 2-3 kg/rok. Ve 20. století se pro větší užitkovost křížily valašky s jinými plemeny, až se původní plemeno stalo velmi vzácným. Podařilo se však zachránit a dnes je o něm vedena plemenná kniha.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy