Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bezdomovci kvůli mrazu zaplnili noclehárny v Ostravě. Stále jich ale dost zůstalo na ulici

  • Ostrava,

Noclehárny pro bezdomovce v Ostravě zaznamenaly rekordní zájem lidí o přespání v teple. Důvodem byly samozřejmě silné mrazy. Díky zimnímu programu magistrátu je míst pro bezdomovce dostatek. Stále je také hodně lidí bez domova, kteří pomoc odmítají.

Bezdomovci vzali noclehárny v Ostravě útokem. Charita a Armáda spásy přijaly do azylu 120 zájemců, kteří se ze strachu o život, raději uchýlili do tepla. Rtuť teploměru klesla v neděli v noci až k -20 stupňům. Přitom v zimě využívá tyto možnosti běžně kolem stovky bezdomovců. Míst je ale stále dostatek.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Lze garantovat, že v zimě nemusí zůstat žádný člověk přes noc na ulici."

Stále je také velké množství bezdomovců, kteří pomoc odmítají a i ve velkých mrazech zůstávají ve svých přístřešcích. Důvody k tomu mají různé. Nechtějí se podřizovat přísnému režimu, musejí být střízliví, nebo třeba mají psa. 

bezdomovec Rosťa: "Nemám moc rád lidi a tam ve městě je zmatek. Já se tady vykoupu i hadry si vyperu."

Tyto lidi bez domova navštěvují sociální pracovníci a ještě častěji pak strážníci v rámci obchůzek svých rajónů. 

Lukáš Kostolný, strážník MP Ostrava: "Jakmile přijdou větší mrazy, kontrolujeme pravidelněji osoby bez přístřeší - jestli jsou v pořádku, nemají zdravotní problémy, omrzliny, jestli nepotřebují pomoc."
Ostrava spustila na konci roku zimní program, který znamená navýšení počtu míst v noclehárnách i na tzv. teplých židlích. V současné době je k dispozici 792 míst.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy