Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vítkovice Heavy Machinery se prodaly v aukci za 1,2 miliardy korun

  • Ostrava,

Ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery bude mít nového majitele. Jeho jméno ale zatím není známo, musí totiž za firmu nejprve zaplatit 1,2 miliardy korun, které nabídl v dnešní dražbě. S výsledky aukce musí také vyjádřit souhlas výbor věřitelů.

Dramatický souboj milionářů o strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery se nekonal. Do posledního kola aukce bylo vybráno pět vážných zájemců. Nikdo už ale v aukci, která se konala dnes na portálu www.verejnedrazby.cz od deseti do šestnácti hodin, nepřihazoval. Podnik tak automaticky vyhrál zájemce, který podal nejvyšší nabídku v předposledním kole.

Lukáš Zrůst, insolvenční správce"Do vícekolového výběrového řízení o VHM se zapojilo celkem osm zájemců, kteří ve druhém kole předložili nabídku na koupi podniku. Pět nejvyšších nabídek postoupilo do závěrečné aukce, přičemž vyvolávací cenou v aukci byla nejvyšší položená nabídka v druhém kole výběrového řízení. Ta činila 1 211 500 000 Kč.

Nabídka více než třikrát převyšovala vyvolávací cenu, která byla původně 400 milionů korun. Podle insolvenčního správce je to obrovský úspěch. Nezávislý znalecký posudek přitom ocenil hodnotu areálu na 1,3 miliardy korun. 

Lukáš Zrůst, insolvenční správce: "Jedná se zcela jistě o nejvyšší cenu dosaženou v insolvenci za poslední dobu a pravděpodobně i o nejvyšší absolutně. Bylo překročeno 1,2 miliardy.  Ještě před začátkem vlastní aukce jsme tedy dosáhli ceny, která se téměř rovná odhadní ceně za areál stanovené posudkem."
Luboš Macháček, obchodní ředitel aukční a dražební společnosti Gaute: "Výsledek předposledního kola výběrového řízení výrazně předčil naše očekávání. V rámci naší společnosti se jedná o absolutní cenový rekord. Dle našich informací se jedná i o rekord v rámci dosažených cen za prodej průmyslového podniku v rámci insolvenčních řízení v České republice. Námi zvolený vícekolový prodejní systém nutí zájemce jít tzv. s ‘kůží na trh‘ a nabídnout maximální cenu."

Jméno nového majitele, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce nesdělil. Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona.

Lukáš Zrůst, insolvenční správce: "Ukončení aukce ještě samo o sobě neznamená ukončení procesu. Do 27. ledna je termín pro sdělení souhlasu s výsledky aukce ze strany věřitelského výboru, zajištěných věřitelů a soudu. Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele."

Do prodeje šla společnost z důvodu insolvence. Tu způsobilo dlouholeté podfinancování firmy i situace na evropském a světovém trhu, kde evropský těžký průmysl čelí na jedné straně levné asijské konkurenci, na druhé straně přísné evropské regulaci.

Lukáš Zrůst, insolvenční správce: "Doslova zmrazení obchodování na některých trzích přinesla letošní koronavirová pandemie. Přesto má areál značnou hodnotu díky atraktivním pozemkům v Ostravě, obřím halám umožňujícím strojírenskou výrobu, jedinečnému strojnímu vybavení i know-how společnosti."

Společnost Vítkovice Heavy Machinery má tradici sahající až do roku 1828. Je dodavatelem dílů pro jadernou, vodní a větrnou energetiku, dále do těžebního či lodního průmyslu. Dnes jako jediný výrobce v Evropské unii zvládne produkci hlavní hřídele větrných elektráren. Dodává kontejnery na jaderné palivo nebo například klikovou hřídel pro námořní tankery. Ocelárna je schopna jako jediná v EU vyrobit ingot o hmotnosti až 240 tun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy