Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Grossmannovu vilu v Ostravě čeká rekonstrukce. Vyžádá si 100 milionů korun

  • Ostrava,

Unikátní Grossmannova vila v Ostravě získá zpět svou původní krásu. Jde o jedno z nejstarších honosných rodinných sídel ve městě, které si vybudoval architekt a stavitel František Grossmann. Magistrát chce po opravě vilu využívat k reprezentativním účelům, ale také ji bude pronajímat.

Vilu v ulici Na Zapadlém v Ostravě si navrhl i vybudoval stavitel František Grossmann v roce 1923 pro svou rodinu, ale v přístavbě sídlila i jeho firma. Už tehdy vzbudila velkou pozornost, protože podobných staveb v Ostravě moc nebylo. 

Michal Strakoš, historik architektury: "Lidé z podnikatelských kruhů bydleli jinde. Často ve Vídni, Praze nebo v Brně a tak ve struktuře ostravské zástavby chyběla luxusní sídla. Právě takovou luxusní stavbou je Grossmannova vila. Je to pěkný příklad dekorativismu art deco."

Bohužel Grossmannova stavební firma nepřežila hospodářskou krizi a tak stavebník i jeho žena vyřešili finanční problémy sebevraždou. Po válce byla ve vile školka a později školní družina. Od roku 2005 je dům prázdný. Ostrava se ho snažila několikrát neúspěšně prodat, ale nynější vedení radnice se rozhodlo pro opravu a další využití. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Naším cílem je v maximální možné míře obnovit historickou podobu Grossmannovy vily. Především tam například z těch dominantních věcí vrátit velké schodiště, které tam původně bylo."

Rekonstrukce by měla stát asi 100 milionů korun. Po dokončení by měla vila sloužit městu k reprezentativním účelům. Měly by se v ní konat kulturní i společenské akce a budou v ní i pokoje k ubytování. Ostrava počítá i s komerčním využitím pro firmy a také s možností prohlídek pro veřejnost. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy