Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Počet nemocných s Covidem v MNO je stabilní. Neurochirurgie se pozvolna vrací do normálu

  • Ostrava,

Ačkoliv je západ republiky silně zasažen pandemií onemocnění covid 19, v našem kraji je situace stabilní. Podle hejtmana Ivo Vondráka jsme na tom dokonce nejlépe z celé země. Dokládají to i čísla z nemocnic. Například Městská nemocnice Ostrava snížila počet covidových lůžek na polovinu a některá oddělení se tak pomalu vracejí k běžné práci.

Neurochirurgie Městské nemocnice Ostrava byla jedním z oddělení, která se na začátku prosince změnila na covidové stanice. V té době bylo nutné zvýšit kapacitu lůžek na 154. Oddělení se plnila těžkými případy a kvůli chybějícímu personálu pomáhali studenti i vojáci. Neurochirurgie přestala provádět plánované operace. 

Róbert Kroupa, primář neurochirurgie MNO: "Nemohli jsme úplně zastavit běžný provoz, protože neurochirurgie je akutní obor, takže jsme museli zdvojit provoz oddělení. Museli jsme oddělení dovybavit technickými pomůckami, jako jsou speciální vozíky, průtokové ventily apod. Musela se oddělit infekční a neinfekční zóna a taky jsme na dvě skupiny museli rozdělit personál. Část se starala o covidové pacienty a část zajišťovala běžný neurochirurgický provoz."

Nyní je situace v nemocnici stabilizovaná. Aktuálně je připraveno 69 covidových lůžek, ze kterých je 11 pro intenzivní péči. Obsazena je ale asi jen polovina připravených míst. Situace umožnila neurochirurgii částečný návrat k běžné práci.

Róbert Kroupa, primář neurochirurgie MNO: "Operativa je stále soustředěna především na stavy, které nesnesou odklad a nebo na ty zákroky, které už byly několikrát kvůli pandemické situaci odloženy a další odklad už nesnesou, protože hrozí trvalé následky u pacientů. " 

V nemocnici také probíhá stále testování pacientů a očkování seniorů 80+. Už v příštím týdnu by mělo v Ostravě začít fungovat také očkovací centrum na Černé louce. 

Andrea Vojkovská, mluvčí Ostravy: "Očkovací centrum je připraveno a můžeme spustit jeho provoz. Do zkušebního provozu se dostane od 1. března. Nejprve se počítá s asi 300 očkovanými denně, ale ten cílový stav by měl být až 1800 lidí za jeden den." 

Situace v kraji se ale může bohužel změnit velmi rychle a proto je i městská nemocnice stále připravena, přeměnit další lůžka nebo celá oddělení na covidová. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy