Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

STUDUJ U NÁS: Jak se žije v Dětském domově na Vizině?

Ostrava-město |

Dětské domovy musí v současné době zajistit dětem nejen obvyklou péči, ale také online výuku. Naštěstí se najdou dobrovolníci, kteří dětem s touto činností pomohou. Tak jako v Dětském domově Vizina v Ostravě.

Dětský domov na Vizině v Ostravě funguje od roku 2005, vychovává děti z ostravských i mimoostravských lokalit. Kapacita domova je 48 dětí. Věkové rozpětí je od předškolního věku až do dvaceti let. A to je při online výuce, pravda, trochu komplikace.

Jan Effenberger, ředitel Dětského domova Na Vizině Ostrava: „Ten průřez výuky u nás na domově je v podstatě různý, protože navštěvují nejen různé typy škol, různé základní školy, které jsou v našem okruhu, v okolí jich je asi 5, takže v podstatě i ta online výuka, nebo výuka na dálku probíhá podle toho, jak ta škola to má zařízené. Takže jste mohli vidět u nás, že některé děti opravdu tu online výuku mají přes notebooky, některé děti se ještě před 14 dny učily přes tablety, ale některé děti si chodí pro to učivo do školy, některé děti chodí tady na sousední školu, která je nad námi a tam chodí třeba 2x-3x v týdnu na hodinku, na 2 hodinky na nějakou výuku. Takže je to opravdu různé. Středoškoláci třeba praxi zatím nemají, teprve teď to možná začne. Takže je to různorodé, je to pravdu podle toho typu škol, které tady máme pro naše děti.“

V normálních časech děti opustí dětský domov, jdou do školy a vracejí se odpoledne. Jak náročné je to zvládnout starat se o ně vlastně celou dobu?

Jan Effenberger, ředitel Dětského domova Na Vizině Ostrava: „V současné době, kdy tady máme skoro celý dětský domov, tak spolupracujeme od loňského jara celkem úzce s Don Bosco v Ostravě, kteří mají mezi svými kolegy spoustu pedagogů volného času, protože i oni ve volných dobách naplňují výuku a v současné době tuto možnost nemají, tak tím, že s nimi dlouhodobě spolupracujeme několik let, tak nám teďka vypomáhají v těch dopoledních hodinách s tím doučováním dětí, to je jedna fáze. A druhá část ještě jsou studenti Ostravské univerzity, kdy s Ostravskou univerzitou máme v podstatě taky dlouhodobou smlouvu, kdy jsme vlastně jakoby jejich střediskem, kdy oni k nám chodí v běžné době na praxe, ale v současné době pár studentů k nám pravidelně dochází a pomáhají nám také s doučováním dětí.“

A právě pomoc ze strany těchto dvou spřátelených subjektů je v těchto těžkých časech velmi důležitá.

Alan Srněnský, Salesiánské středisko volného času Don Bosco: „Jsem zaměstnanec Salesiánského střediska volného času Don Bosco Ostrava a protože momentálně máme zavřeno, takže už na jaře a na podzim chodíme vypomáhat do dětského domova s doučováním.“

Jak je těžké se přizpůsobit tomu, že tady je to věkové spektrum velmi široké?

Alan Srněnský, Salesiánské středisko volného času Don Bosco: „Jednak věkové spektrum je široké, ale taky i znalostní. Chodí do více škol, takže je to obtížné docela.“

Jakým způsobem tady dětem pomáháte?

Viktorie Šupolová, studentka Ostravské univerzity: „S výukou čehokoli. Já jsem přes výtvarku, ale tohle jsou takové ty snadné počty. Tady je hlavní, že se jim někdo věnuje, že to není takové, že individuálně by se nato vykašlali, tak jim tak pomoct.“

Pomáháte i těm, co mají online výuku, nebo jenom těm, kteří mají zadané úkoly?

Viktorie Šupolová, studentka Ostravské univerzity: „Všem. Jako i online výuce, dohlídnout na to, že fakt sedí za tou hodinou, že se tomu věnují, že když mají online, nehrají na mobilu.“

Pozorujete, že jim to pomáhá, nebo jak to vnímáte?

Viktorie Šupolová, studentka Ostravské univerzity: „Určitě. Potřebují lidský kontakt, ať se neunudí.“

Dětem v Dětském domově Na Vizině hodně pomohl také dar padesáti notebooků od nadace Naše dítě.

Nahlásit chybu


Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

23. dubna 2024 20:14 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

23. dubna 2024 16:26 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

23. dubna 2024 16:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Základní školy ve Slezské Ostravě budou mít moderní učebny, vybavené budou i virtuální realitou

Robotické sady, 3D tiskárny, sady pro experimenty, a dokonce i virtuální realitu – to vše najdou studenti v nových jazykových, multimediálních a přírodovědných učebnách ve slezskoostravských základních školách. Finální úpravy by měly být hotové do konce června.

Blíží se zápisy do mateřských škol. Registrace žádostí začala 19. dubna

23. dubna 2024 10:34 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Blíží se termín pro zápisy dětí do mateřských škol. V Ostravě ho má většina školek stanoven na 6. a 7. května, je ale nutné dítě nejprve registrovat do celoměstského portálu. Rodiče ale nemusejí mít obavy, protože míst je dostatek.

Vedení Ostravy-Jihu diskutuje s občany na veřejných setkáních

Ve Výškovické pobočce knihovny města Ostravy se konalo první veřejné setkání vedení obvodu s jeho obyvateli. Občané Jihu mohli přímo se starostou otevřeně probrat témata, které je trápí. Například situaci okolo bývalého obchodního centra Odra.

Ostrava považuje rozvoj cyklodopravy za jednu z priorit. Zásadní je ale bezpečnost

22. dubna 2024 11:59 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Rozvoj cyklodopravy je jednou z priorit vedení města. S tím samozřejmě souvisí bezpečnost, protože cyklisté považují za nejdůležitější, aby je při jízdě neohrožovala auta. Město proto klade důraz na kvalitní cyklostezky a pomáhají také strážníci, kteří se v rámci různých projektů a akcí na cykodopravu zaměřují.

Ostrava podpoří začínající podnikatele. Inspirace vzešla z programu Řemeslný akcelerátor

22. dubna 2024 10:56 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava chce pomoci začínajícím podnikatelům a proto vyhlásila nový dotační program. Jeho cílem je zvýšení konkurenceschopnosti, podpora inovací a technologií, ale také rozvoj podnikatelského prostředí.

Dny památek zaměřené na historii městského obvodu Ostrava-Jih se konaly už po deváté

22. dubna 2024 10:37 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Již 9. ročník festivalu Dny památek na Jihu se konal od čtvrtka do neděle. Zahrnoval foto-přednášky, prohlídky bytového muzea či komentované vycházky. Festivalem provázel kronikář obvodu Petr Lexa Přendík.

STUDUJ U NÁS: Jak se žije v Dětském domově na Vizině?
Vydáno 8. března 2021 12:38, Ostrava-město, Tomáš Tikal
Dětské domovy musí v současné době zajistit dětem nejen obvyklou péči, ale také online výuku. Naštěstí se najdou dobrovolníci, kteří dětem s touto činností pomohou. Tak jako v Dětském domově Vizina v Ostravě.

Dětský domov na Vizině v Ostravě funguje od roku 2005, vychovává děti z ostravských i mimoostravských lokalit. Kapacita domova je 48 dětí. Věkové rozpětí je od předškolního věku až do dvaceti let. A to je při online výuce, pravda, trochu komplikace.

Jan Effenberger, ředitel Dětského domova Na Vizině Ostrava: „Ten průřez výuky u nás na domově je v podstatě různý, protože navštěvují nejen různé typy škol, různé základní školy, které jsou v našem okruhu, v okolí jich je asi 5, takže v podstatě i ta online výuka, nebo výuka na dálku probíhá podle toho, jak ta škola to má zařízené. Takže jste mohli vidět u nás, že některé děti opravdu tu online výuku mají přes notebooky, některé děti se ještě před 14 dny učily přes tablety, ale některé děti si chodí pro to učivo do školy, některé děti chodí tady na sousední školu, která je nad námi a tam chodí třeba 2x-3x v týdnu na hodinku, na 2 hodinky na nějakou výuku. Takže je to opravdu různé. Středoškoláci třeba praxi zatím nemají, teprve teď to možná začne. Takže je to různorodé, je to pravdu podle toho typu škol, které tady máme pro naše děti.“

V normálních časech děti opustí dětský domov, jdou do školy a vracejí se odpoledne. Jak náročné je to zvládnout starat se o ně vlastně celou dobu?

Jan Effenberger, ředitel Dětského domova Na Vizině Ostrava: „V současné době, kdy tady máme skoro celý dětský domov, tak spolupracujeme od loňského jara celkem úzce s Don Bosco v Ostravě, kteří mají mezi svými kolegy spoustu pedagogů volného času, protože i oni ve volných dobách naplňují výuku a v současné době tuto možnost nemají, tak tím, že s nimi dlouhodobě spolupracujeme několik let, tak nám teďka vypomáhají v těch dopoledních hodinách s tím doučováním dětí, to je jedna fáze. A druhá část ještě jsou studenti Ostravské univerzity, kdy s Ostravskou univerzitou máme v podstatě taky dlouhodobou smlouvu, kdy jsme vlastně jakoby jejich střediskem, kdy oni k nám chodí v běžné době na praxe, ale v současné době pár studentů k nám pravidelně dochází a pomáhají nám také s doučováním dětí.“

A právě pomoc ze strany těchto dvou spřátelených subjektů je v těchto těžkých časech velmi důležitá.

Alan Srněnský, Salesiánské středisko volného času Don Bosco: „Jsem zaměstnanec Salesiánského střediska volného času Don Bosco Ostrava a protože momentálně máme zavřeno, takže už na jaře a na podzim chodíme vypomáhat do dětského domova s doučováním.“

Jak je těžké se přizpůsobit tomu, že tady je to věkové spektrum velmi široké?

Alan Srněnský, Salesiánské středisko volného času Don Bosco: „Jednak věkové spektrum je široké, ale taky i znalostní. Chodí do více škol, takže je to obtížné docela.“

Jakým způsobem tady dětem pomáháte?

Viktorie Šupolová, studentka Ostravské univerzity: „S výukou čehokoli. Já jsem přes výtvarku, ale tohle jsou takové ty snadné počty. Tady je hlavní, že se jim někdo věnuje, že to není takové, že individuálně by se nato vykašlali, tak jim tak pomoct.“

Pomáháte i těm, co mají online výuku, nebo jenom těm, kteří mají zadané úkoly?

Viktorie Šupolová, studentka Ostravské univerzity: „Všem. Jako i online výuce, dohlídnout na to, že fakt sedí za tou hodinou, že se tomu věnují, že když mají online, nehrají na mobilu.“

Pozorujete, že jim to pomáhá, nebo jak to vnímáte?

Viktorie Šupolová, studentka Ostravské univerzity: „Určitě. Potřebují lidský kontakt, ať se neunudí.“

Dětem v Dětském domově Na Vizině hodně pomohl také dar padesáti notebooků od nadace Naše dítě.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000024421/studuj-u-nas-jak-se-zije-v-detskem-domove-na-vizine