Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strážníci postupovali správně. Vyšetřování postupu při kontrole ženy v Ostravě je ukončeno

  • Ostrava,

Strážníci ostravské městské policie postupovali podle předpisů. To je závěr interní kontroly zákroku u restaurace Frisko v Porubě. Byla při něm zadržena žena bez roušky, která popíjela na veřejnosti alkohol. Zákrok vzbudil velký zájem na sociálních sítích, protože žena po mnohaminutovém přemlouvání nakonec skončila v poutech na zemi.

2. března popíjela v Ostravě - Porubě u restaurace Frisko pivo 30letá žena v doprovodu pětiletého dítěte. Žena neměla ani roušku, což je v rozporu s protiepidemickým nařízením vlády. Při kontrole se pak odmítla legitimovat strážníkům. Strážníci proto zavolali státní policii.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci po dobu téměř deseti minut před provedením samotného zákroku hlídkou Policie České republiky se ženou asertivně komunikovali. Zároveň ji trpělivě vysvětlovali rozsah porušení vládních nařízení a důvod jejího setrvání na místě do doby příjezdu Policie České republiky."

Státní policisté pak ženu zajistili, což natočil jeden ze svědků mobilním telefonem. Zákrok vzbudil emoce na sociálních sítích. Lidé řešili přítomnost dítěte a povalení ženy na zem. Vedení městské policie proto provedlo interní šetření. Jeho závěr je jednoznačný. Vše bylo v pořádku.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Prověřením všech dostupných informací bylo konstatováno, že postup strážníků vůči ženě byl proveden zcela v souladu s právními předpisy."

Podobně vyhodnotila situaci i státní policie. I ta podrobila zákrok kontrole odboru vnitřní kontroly. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR Ostrava: "Samotné použití donucovacích prostředků policisty obvodního oddělení Ostrava – Poruba 2 bylo vyhodnoceno jako oprávněné. V obecné rovině lze připojit informaci, že policisté mají obecně zákonnou povinnost konat. Osoby podezřelé z protiprávního jednání mají kromě svých práv také určité povinnosti, například uposlechnout výzev úřední osoby."

Vedení městské policie zdůrazňuje, že každý občan je povinen respektovat zákonná oprávnění strážníka, ať již v podobě prokázání totožnosti nebo uposlechnutí jeho zákonné výzvy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy