Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě jezdí sdílené elektrokoloběžky. Platí pro ně stejná pravidla, jako pro kola

  • Ostrava,

Po sdílených kolech je v Ostravě možné využívat i další ekologický způsob dopravy - sdílené elektrokoloběžky. Platí pro ně stejná pravidla jako pro kola, tedy nesmějí na chodníky. Dosahují rychlosti až 25 km/h, ale v centru města je kvůli bezpečnosti jejich rychlost omezena na 15 km/h.

Pokud jste z Ostravy a nebo do ní dojíždíte za prací, už jste si jistě všimli, že ve stojanech na sdílená kola nyní nově parkují i červené elektrokoloběžky. Jde o další ekologický způsob dopravy, které ostravský magistrát podporuje. Po jednání se zástupci provozovatelů, ale byla omezena rychlost v některých částech města. 

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: "Konstrukční rychlost elektrokoloběžek je 25 kilometrů v hodině, nicméně v městské památkové zóně v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz je na žádost obvodu rychlost omezena na 15 kilometrů v hodině. Sdílené elektrické koloběžky jsou dalším alternativním a především ekologickým způsobem dopravy pro Ostravany. Věřím, že je budou využívat k projížďkám, pro přemístění na nevelké vzdálenosti a třeba i k dopravě do zaměstnání."

Vypůjčení koloběžky je možné pouze přes aplikaci, kterou je nutné stáhnout do mobilního telefonu. K odemknutí koloběžky je potřeba naskenovat QR kód na řídítkách. Platba za vypůjčení je automaticky stržena uživateli z karty, kterou je nutné před jízdou v aplikaci uložit.

Václav Petr, provozovatel elektrokoloběžek Lime: "Momentálně máme v Ostravě 200 koloběžek s tím, že monitorujeme provoz a uvidíme jestli bude prostor pro jejich navýšení. V prvních dnech zaznamenáváme tisíce stažení aplikací."

Důležité také je, že pro koloběžky platí stejná pravidla, jako pro jízdní kola. Musejí jezdit pouze po silnicích nebo cyklostezkách. Na chodník nesmějí. Po firmě Lime se v příštích dnech objeví v Ostravě ještě další koloběžky od firmy Bolt. Celkem by jich mělo ve městě být 750. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy