Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nabídl ženě pomoc se smazáním údajných erotických fotek z internetu, pak se jí naboural do osobních účtů

  • Ostrava,

Vydával se za dobrého kamaráda, který chtěl pomoct. Později vylákal přihlašovací údaje ke všem osobním internetovým účtům 23leté ženy. Pak se do nich neoprávněně naboural a kompletně je prohledal. Teď 23letému muži hrozí až tři roky vězení. Za podobný skutek už byl totiž v minulosti odsouzen.

Ostravská kriminálka vyřešila další případ kyberkriminality. Dopadli totiž 23letého muže, který se naboural do všech osobních internetových účtů své 25leté známé. Od poloviny prosince loňského roku do letošního února totiž podvodem vylákal od ženy její přístupové údaje k účtům nejen na sociálních sítích.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Pod záminkou smyšlené legendy napsal kamarádce, že našel její fotografie na erotických stránkách. I přesto, že se to nezakládalo na pravdě, měl nabídnout pomoc přes kamaráda, který umí s počítači a dokonce pracuje pro Policii ČR a fotografie umí odstranit."

Nakonec ženě poslal telefonní číslo na onoho smyšleného kamaráda, kterého měla kontaktovat. Číslo ale bylo právě na všetečného podvodníka. Žena mu bohužel uvěřila, zavolala na číslo a muži na telefonu sdělila všechna přístupová hesla k účtům, která po ní požadoval.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Mladý podvodník se měl „nabourat“ na sociální účty od ženy, které celé zkontroloval. Následně měl přes nick ženy napsat několik vzkazů jejím přátelům."

Poškozená měla bohužel stejná hesla do všech dalších účtů na internetu. Tím pádem se jí zákeřný kamarád naboural i do emailového účtu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Do výslechu podezřelý uvedl, že důvodem jeho jednání bylo podezření, že žena měla neoprávněně nakládat s jeho osobními údaji po internetu. Proto se chtěl přesvědčit, zda tomu tak bylo. Dále sdělil, že svého jednání velice lituje, podezření se nepotvrdilo a dokonce měl ženě napsat omluvný dopis."

Tohoto jednání se přitom nedopustil poprvé. V minulosti byl dokonce za podobný skutek dokonce pravomocně odsouzen a potrestán.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař z oddělení hospodářské kriminality mu v těchto dnech ve zkráceném přípravném řízení sdělil podezření ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až na tři léta."

Nesdělujte nikomu cizímu svá hesla

Policisté zároveň vyzývají nejen uživatele internetů, ale i mobilních telefonů, aby byli při vytváření a práci se svými účty obezřetní.

  • Nepoužívejte jedno heslo do více účtů
  • Nesdělujte své údaje jiným osobám, byť je můžete považovat za přátelé, tím budete minimalizovat možnost nabourání se do svého soukromí
  • Chraňte sami sebe a předcházejte tak problémům
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy