Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Za 60 sekund dokázali vykrást obchod s elektronikou, v Ostravě napáchali statisícové škody

  • Ostrava,

Na krádež měli vždy pouze 60 sekund. To bylo zřejmě pravidlo dvou mužů ze Slovenska, kteří jezdili organizovaně krást zřejmě do celé České republiky. Obchod si dopředu vytipovali a vyzvednutím symbolického zboží dobře prohlédli. V noci nebo dokonce večer na rušných místech, pak přišli s klidem krást. Vypáčili dveře nebo rozbíjeli výlohy a během 60 sekund už si odnášeli elektroniku za statisíce korun. Jen v Ostravě způsobili škodu za 800 tisíc korun. Oba už sedí ve vazbě.

Po čtvrté hodině ráno vypáčili dveře a doslova jako tajfun se přehnali přes obchod s mobilními telefony v Ostravě-Hrabůvce. Rozbili skleněné vitríny a z regálů pobrali všechno, co jim přišlo pod ruce.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Stačila jim minuta k tomu, aby měli plné tašky mobilních telefonů, hodinek, tabletů či sluchátek. Způsobili tak svým jednáním škodu za více jak 230.000,- Kč. Poté stejnými dveřmi z místa měli utéct, nasednout do auta a odjet."

Dvojice zlodějů zaměstnala ostravské kriminalisty první krádeží na začátku prosince a další následovala o několik týdnů později. Postupem času se ukázalo, že jde o pořádně velké ryby. Dvojice totiž zřejmě dlouhodobě jezdila do Česka ze Slovenska krást.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Modus operandi byl v obou případech stejný. Spolupachatelé si měli už v sousedním státě z autopůjčovny zapůjčit vozidlo a přijet do Ostravy. Aby zjistili, jak obě prodejny uvnitř vypadají, měli si nejdříve objednat zboží přes internet a poté ho u výdejového pultu vyzvednout. V jednom případě si měli jít zakoupit toustovač a ten u pokladny zaplatit hotově. Měli tak dostatek času, aby zjistili rozložení prodejny. Ještě týž den či noc se měli do prodejny vrátit, ale tentokrát už maskovaní a s nářadím v ruce."

Tentokrát si vybrali dokonce jeden z největších obchodů s elektronikou na poměrně rušné ulici 28. října. A krást přišli dokonce kolem půl deváté večer. Jejich drzost a zlodějská odvaha přitom byla neuvěřitelná. Během chvíle rozbili zřejmě velkým kladivem okno ve výloze a úzkým otvorem se protáhli dovnitř.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V tomto případě měli odcizit více jak 40 kusů mobilních telefonů různých značek za více než 620.000,- Kč. Poté měli rychle z místa odjet opět přes hranice. Jak bylo vyšetřováním zjištěno, zcizené zboží měli prodat především ve své zemi."

Dvojice si zřejmě dala za cíl zvládnout krádeže vždy do 60 sekund. V obchodech se spustil alarm a na frekventované ulici si ho dokonce nikdo večer nevšiml, přesto, že kolem projížděla v době krádeže auta. Spuštěné alarmy vždy musela přijet prověřit bezpečnostní agentura, která zajišťovala prodejnám dohled, než ale ostraha přijela, zloději byli pryč.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Začalo rozsáhlé pátrání jak po pachatelích, tak po odcizeném zboží. Vyhodnocením všech zajištěných důkazních materiálů, kriminalistických stop a operativním šetřením vedly stopy až do sousedního státu. Kriminalisté zjistili, že vloupání do těchto objektů mají mít na svědomí muži (r. 1979, 1988) státní cizí příslušnosti. Není vyloučeno, že stejným způsobem se mohli muži dopouštět obdobné trestné činnosti napříč celou republikou."

Kriminalisté už je obvinili z krádeže a poškození cizí věcí. Vzhledem k tomu, že toho mají na svědomí mnohem víc a celkové škody půjdou pravděpodobně do milionů korun, soudce je poslal rovnou do vazby.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy