Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V ostravském diagnostickém ústavu unikla dezinfekce, tři lidé se zranili

  • Ostrava,

Hasiči mají za sebou neobvyklý zásah v Diagnostickém ústavu pro mládež v Ostravě-Kunčičkách. Unikl tam totiž neředěný dezinfekční přípravek Persteril. Hasiči museli z budovy evakuovat devět lidí. Tři z nich skončili v péči zdravotníků. Dezinfekce byla špatně skladována a praskla.

Neředěný dezinfekční přípravek Persteril unikl z pětilitrové plastové nádoby. V ústavu ho přitom skladovali nevhodně v normální kanceláři. Hasiči dostali o události informaci v úterý před devátou hodinou ráno. Do Škrobálkovy ulice, kde Diagnostický ústav pro mládež v Ostravě-Kunčičkách sídlí, vyjely dvě jednotky hasičů ze stanic Fifejdy a Zábřeh, která se specializuje na chemické havárie a společně s nimi dobrovolná jednotka z Radvanic. Po příjezdu jako první evakuovali budovu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Z budovy bylo evakuováno celkem devět osob. Mladí klienti se v tuto dobu pohybovali v jiném traktu budovy ústavu. První ze tří zraněných osob, které se nadýchaly silných výparů, byla odvezena ještě před příjezdem složek IZS do zdravotnického zařízení, další z nich musela být v sanitce ošetřena na rukou."

Poté se zaměřili na likvidaci nebezpečných látek.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "V dýchacích přístrojích vynesli naprasklou a již prázdnou plastovou nádobu s persterilem, obsahujícím organický peroxid (UN 3109), před budovu – i s dalšími chemikáliemi a se kbelíky s teplou vodou a jarem, kterou předtím kancelář s uniklou desinfekcí pečlivě vytřeli a řádně vyvětrali. Poškozený obal od desinfekce, použitou teplou vodu s hadry, speciální rukavice a další použité pomůcky odvezli hasiči v chemickém automobilu HZS MSK na ekologickou likvidaci ve firmě OZO."

Nakonec ještě hasiči se zaměstnanci ústavu vyhledali vhodnou skladovací místnost, přenesli tam všechny plastové nádoby a poučili zaměstnance, jak mají s chemikáliemi správně zacházet.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy