Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odboráři ostravské huti Liberty organizují protestní mítinik před branami podniku, jsou nespokojeni s vývojem situace

  • Ostrava,

Situace v huti Liberty Ostrava graduje. Odboráři jsou nespokojeni s postupem firmy a jejího majitele. Na středu 5. května proto svolali protestní mítink zaměstnanců. Začne v 13.45 u hlavní brány hutě.

"Povolenky jsme bránili před Mittalem pro naši huť, ne pro Guptu!", "My jsme tady doma, před Mittalem i po Guptovi!", "Chceme moderní ekologickou firmu!". Taková jsou hesla, která vyjadřují hlavní postoje odborářů i zaměstnanců ostravské huti. Situace v podniku s několika tisíci zaměstnanci se v posledních dnech dramatizuje. 

Petr Slanina, předseda základní organizace odborového svazu KOVO Liberty Česká republika: „V minulém týdnu jsme se dozvěděli, že emisní povolenky CO2, které ostravská huť obdržela zdarma od státu na krytí svých potřeb, poslal Sanjeev Gupta své společnosti v rumunském městě Galati. Jeho tvrzení, že za povolenky v objemu jedné miliardy korun rumunská huť uhradí tržní cenu, a dokonce ještě něco navíc, se nám jeví jako velmi nepravděpodobné i proto, že takový postup postrádá logiku. Podnik v Galati by se mohl z povinnosti pokrýt své emise CO2 emisními povolenkami, které mu chybí, přímo vyplatit. Opakované porušení všech předchozích slibů, kterých se Sanjeev Gupta v posledních týdnech dopustil, nás opravňuje k nedůvěře vůči jeho prohlášením a obavám o další osud ostravské huti.“ 

Podle firmy byla transakce provedena za nových parametrů, které mají být pro LIBERTY Ostrava zcela bezpečné a velmi prospěšné. 

LIBERTY Ostrava, dřívější vyjádření společnosti: "Společnost se důrazně ohrazuje proti dezinformacím, které manipulují stanovisko odborů a ministryně Maláčové. Původní záměr společnosti zhodnotit v souladu se zákonem, a to velmi bezpečným a zajištěným způsobem, část přebytečných emisních povolenek, byl naprosto bezdůvodně blokován odbory a vládou. Jeden milion emisních povolenek byl přímo prodán sesterské rumunské společnosti LIBERTY Galati, a to za hotové peníze. Transakce byla provedena za aktuální tržní cenu, která bude LIBERTY Ostrava okamžitě zaplacena, navíc s možností koupit tyto povolenky v budoucnu zpět za nižší cenu. Okamžitý zisk pro LIBERTY Ostrava z této transakce je 260 milionů Kč"

Ostravská huť by ale podle odborářů mohla přijít i o zbytek svých povolenek ve výši 4 miliardy korun, případně o další zdroje. Mítinku, který odboráři svolávají poté, co nezabrala ani vyhlášená stávková pohotovost, by se měl zúčastnit předseda ČMKOS Josef Středula. Odboráři na něm chtějí vyzvat zaměstnance Liberty Ostrava ke společnému postupu na obranu huti. Na setkání budou dodržována protiepidemická opatření, rozestupy a použivání resporátorů, i přesto, že všichni zaměstnanci pravidelně absolvují testy na onemocnění Covid-19.

Emisní povolenky umožňují průmyslovým podnikům vypouštět do ovzduší určité množství skleníkových plynů, zejména CO2. Systém emisních povolenek funguje ve stávající podobě od roku 2005, kdy vstoupil v platnost tzv. Kjótský protokol. Tehdy mezi sebe členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí. Ve světě je jich čím dál méně a proto jejich cena výrazně roste. Jejich cílem je právě omezit vypouštění škodlivin do ovzduší. Podle informací serveru Novinky.cz dá stát podnět k zahájení finanční kontroly v Liberty Ostrava. Toto vyjádření poskytl premiér Andrej Babiš, podle kterého bude kontrola po firmě žádat, aby výnos z povolenek využila pro svůj rozvoj.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy