Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě explodovala recyklační linka. Následný požár autovraků byl vidět kilometry daleko

  • Ostrava,

Nad Ostravou se po celé pondělí vznášely velké mraky černého kouře. Hned ráno totiž explodovala ve Vítkovicích třídící linka ve firmě, která provádí recyklaci autovraků. Po výbuchu začala hořet obrovská hromada starých slisovaných vozidel. Oheň byl tak mohutný, že hasiči vyhlásili nejvyšší, tedy zvláštní stupeň požárního poplachu.

V pondělí ráno krátce před 8. hodinou otřásl Vítkovicemi mohutný výbuch. Nad areálem firmy SPV Recycling cz se objevil mohutný mrak černého kouře, který se stále zvětšoval a byl vidět i z Havířova nebo Poruby. Po pár minutách oheň zachvátil velkou hromadu slisovaných aut určených k recyklaci. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "Požár vznikl ve firmě SPV Recycling, který zpracovává primárně autovraky, ale samozřejmě i různé druhy odpadu. Vznikl na lince při zpracování tonerů, rozšířil se na technologie a pak až na venkovní plochy na velkou skládku vraků."

Zpočátku to vypadalo, že hasiči oheň ovládnou rychle, ale bohužel se rozfoukal silný vítr a během několika desítek minut už hořela skutečně celá hromada autovraků. Navíc se neustále ozývaly detonace zbytků pohonných hmot v nádržích, takže hašení bylo komplikované a hasiči nemohli příliš blízko k ohni. 

 Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "Ten zásah je komplikovaný primárně větrem a druhý důvod je, že ty vraky jsou ve velké hromadě, má na výšku 15 - 20 metrů a tím, že došlo k prohoření té hromady a ve vracích se nacházejí zbytku olejových náplní, tak neustále slyšíme nějaké detonace. Je to velmi nebezpečné i pro zasahující jednotky." 

Policisté se společně s hasičskými vyšetřovateli zajímali o příčinu vzniku požáru, ale ta bude zřejmě zjištěna až mnohem později na základě expertíz. Velitel zásahu musel 10 minut po půl 11 vyhlásit nejvyšší stupeň požárního poplachu a lidé žijící v okolí měli doporučeno zavřít okna a nevětrat. Hořelo totiž vše, co si dokážete představit v autě. Tedy oleje, lak, plasty i sedačky. Kromě toho hořela i hromada plastových tonerů.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Před 8 hodinou ranní došlo k explozi a zahoření několika kontejnerů ve skladu. Od nich pak chytly plastové tonery a následně začaly hořet i autovraky."

Povolány byl také dva vrtulníky s bambivaky, které dokáží najednou pojmout 400 litrů vody.

Andrej Čírtek, mluvčí firmy SPV Recycling cz: "Příčinu požáru nelze stanovit, vzhledem k tomu, že probíhá dohašování a stejně tak nelze stanovit ani vzniklou škodu."

Na místo vyjel také speciální automobil chemické laboratoře hasičů, který provádí měření koncentrací nebezpečných látek v ovzduší. I když škoda půjde jistě do milionů korun, je důležité, že při výbuchu a následném požáru nebyl nikdo zraněn. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy