Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ZŠ Šoupala v Ostravě pilotně zkouší PCR testy. Rodiče to většinou přivítali

  • Ostrava,

Od pondělka začali pilotně testovat žáky Základní školy Jana Šoupala v Ostravě - Porubě PCR metodou. Tento typ testování je spolehlivější a má větší průkaznost, než antigenní testy. Je ale administrativně náročnější, protože vzorky musejí byt spojené s osobními údaji dětí. Rodiče změnu vítají.

Základní škola Jana Šoupala je první v Ostravě, kde začali testovat žáky PCR metodou. Jde o pilotní projekt, na kterém se podílí magistrát a Zdravotní ústav Ostrava. Důvodem je nahrazení nepříliš spolehlivých antigenních testů. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Pilotní projekt testování jsme začali připravovat už v minulém týdnu, protože PCR testy jsou spolehlivější a mají větší průkaznost. Shodou okolností ve stejnou dobu přehodnotilo jejich používaní také ministerstvo školství, proto se podaří výrazně snížit zatížení rozpočtu města. Základní škola J. Šoupala bude PCR testy používat do konce školního roku."

Za první dva dny trvání pilotního projektu použila škola PCR testy u 157 žáků a devíti učitelů. Nikdo nebyl positivní. Pokud by ale někdo onemocnění covid 19 měl, následovala by karanténa pro žáky dané třídy, trasování a další postupy nastavené hygieniky. Škola i většina rodičů přechod z antigenního na PCR testování přivítala.

Milan Chalupa, ředitel ZŠ J. Šoupala: „My jsme spokojeni po všech stránkách i když to znamená větší administrativní zátěž.  Drtivá většina rodičů byla ale změnou metody testování nadšená. Oceňují, že se jedná o neinvazivní testy ze slin, které jsou navíc pro zachycení viru průkaznější. Jsem proto přesvědčen, že souhlasit budou i další rodiče, jejichž stanoviska zatím nemáme.“

Příspěvek na PCR testy nabídlo město Ostrava všem ostravským základním školám.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Vzhledem k tomu, že PCR testy se opakovaně prokázaly jako spolehlivější, uvítali bychom, kdyby ministerstvo školství vzhledem k napjatým rozpočtům města, obvodů i škol přistoupilo k jejich plnému proplácení, místo distribuce dalších antigenních testů do škol."

Ve všech ostatních 54 základních školách na území města se od 12. dubna používají antigenní testy. Provedeno už byla asi 11 500 testů. Záchyty pozitivních žáků jsou velmi nízké, do deseti případů týdně.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy