Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě přibyly další sdílené e-koloběžky i skútry. Parkovat lze pouze u stojanu na kola

  • Ostrava,

V Ostravě roste obliba elektrických koloběžek a v těchto dnech přibyl další provozovatel, který ještě zvýšil jejich počet. Navíc dal k dispozici i elektrické skútry, které je ale nutné odstavit pouze na parkovištích. Koloběžky se parkují u stojanů na sdílená kola. Město připravuje memorandum o zásadách sdílení.

V Ostravě do současné doby jezdilo už 500 elektrických koloběžek od dvou provozovatelů a nyní k nim přibylo dalších 100 od třetího provozovatele firmy re.volt. Ta navíc přichází do města s novinkou - elektrickými skútry, k jejich sdílení je ale nutný řidičský průkaz skupiny B a helma. Dvě jsou v kufru přímo na skútru. 

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: „Dosud v Ostravě jezdilo 300 e-koloběžek společnosti Lime a 200 e-koloběžek firmy Bolt. V tomto a příštím týdnu přibyde dalších 100 e-koloběžek a 60 e-skútrů společnosti re.volt. Koloběžky patří do stojanů, které město instalovalo a průběžně doplňuje, e-skútry potom na parkoviště včetně možnosti zaparkování v rezidenčních zónách."

Obliba těchto alternativních druhů dopravy roste a proto chystá Ostrava memorandum s jejich provozovateli. Je nutné sjednotit nejen pravidla provozu, ale hlavně systém parkování, aby se koloběžky neválely po ulicích. 

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: „S provozovateli e-koloběžek připravujeme memorandum o spolupráci, v němž nastavíme základní pravidla provozu, zejména systém parkování. Stejně jako sdílená kola také sdílené elektrické koloběžky se těší velké oblibě, ale zhruba deset až patnáct procent z nich jejich uživatelé po použití nesprávně zaparkují nebo nechají ležet někde mimo stojany. Ve spolupráci s provozovateli budeme řešit všechny tyto situace, aby tato ekologická, udržitelná forma přepravy našla ve městě definitivně své pevné místo."

E-koloběžky jsou v Ostravě od března. Jsou na 240 stanicích, které pokrývají rozlohu 60 km 2 . Obyvatelé i návštěvníci města je využívají k přepravě na krátké vzdálenosti i k rekreačním jízdám. Největší zájem je v centru u Nové Karoliny, na Masarykově náměstí a na Hlavní třídě v Porubě.

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: „Pro jízdu na kole i koloběžce je nejdůležitější obezřetnost, opatrnost a ohled na druhé! I cyklisté a koloběžkáři by se měli chovat v souladu s pravidly silničního provozu, která upravuje příslušný zákon – to znamená, jezdit po cyklostezkách, vyhýbat se jízdě po chodníku a v protisměru, nejezdit po přechodech, dodržovat dopravní značení."

Město také chystá kampaň na bezpečnou jízdu na e-koloběžkách i sdílených kolech. Nese název "Dávej bacha II." a opírá se o desatero pravidel, která už byla součástí podobné kampaně v minulosti. Aplikace čistáOVA také nově nabízí možnost upozornit na odhozené kolo či koloběžku. 

Desatero jízdy na kole a koloběžce – Dávej Bacha! 

01 Využívej k jízdě na kole i koloběžce cyklostezky 

02 Dávej Bacha na řidiče i chodce 

03 Nejezdi po chodníku 

04 Nejezdi v protisměru 

05 Dodržuj dopravní značení 

06 Využívej prostor pro cyklisty i na koloběžce 

07 Dávej přednost 

08 Nejezdi na přechodech 

09 Kolo i koloběžku vracej do stojanu 

10 Chovej se ohleduplně

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy