Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Dávej Bacha II. Na kole, koloběžce i skútru! Ostrava vyzývá k dodržování bezpečné jízdy

 • Ostrava,

Sdílená kola mají mezi Ostravany už několik let po sobě mimořádný úspěch. Ve všech městských obvodech je momentálně k dispozici přes 1000 kol. V březnu se přidaly elektrokoloběžky a před několika dny historicky první e-skútry. Město proto opět spouští informační kampaň Dávej Bacha II, zaměřenou zejména na mladší generaci, která apeluje na dodržování základních pravidel bezpečné jízdy.

1000 sdílených kol Nextbike ve více než 350 stojanech. V březnu se přidaly další rychlé a ekologické elektrokoloběžky. Společnosti Bolt a Lime jich v Ostravě plánují provozovat až 750. A před pár dny do města přišly historicky první e-skútry od ostravské start-up společnosti re.volt. Vysoký počet cyklistů i koloběžkářů přináší také rostoucí počet stížností na nedodržování pravidel silničního provozu. Město proto opět spouští informační kampaň, zaměřenou zejména na mladší generaci uživatelů těchto služeb, která apeluje na dodržování základních pravidel bezpečné jízdy.

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: "Pro jízdu na kole i koloběžce je nejdůležitější obezřetnost, opatrnost a ohled na druhé! I cyklisté a koloběžkáři by se měli chovat v souladu s pravidly silničního provozu, která upravuje příslušný zákon – to znamená, jezdit po cyklostezkách, vyhýbat se jízdě po chodníku a v protisměru, nejezdit po přechodech, dodržovat dopravní značení a nezapomenout, že kola i koloběžky patří při návratu zpět do stojanů."

Kampaň „Dávej Bacha II“, navazuje na předchozí informační akci města na podporu bezpečné jízdy, spolupracuje na ní město Ostrava se společnostmi Nextbike, Bolt, Lime a re.volt. Opět se opírá o „desatero“ jízdy na sdíleném kole a elektrokoloběžce, které bude viditelně umístěno jak v aplikaci, potřebné k zapůjčení kola i koloběžky, tak v podobě nálepky na stojanech i přímo na kolech a elektrokoloběžkách. V červnu se objeví na vybraných stojanech nové plakáty s desaterem, jak se chovat při jízdě.

Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "Součástí kampaně je opět vtipné edukativní video s ostravskými herci, tentokrát Vladimírem Polákem a Robinem Ferrem. Umístěno bude na městském YouTube kanálu a stránkách zdraváOVA. Ve videu si oba herci dali 30km dlouhý klikatý závod Ostravou."

Kdo prohrál a musel se za trest koupat v sudu s ledem? Dávali si oba celou dobu Bacha? Proč nejel s Robinem závod Albert, který s ním jel první závod? Odpovědi najdou diváci ve videu.

S návratem sdílených dopravních prostředků pomůže i aplikace čistáOVA

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: "Stává se, že na sdílené dopravní prostředky narážíme i mimo stojany. Protože počet takovýchto situací narůstá – máme tady tisícovku kol a po Ostravě bude brzy jezdit zhruba 800 e-koloběžek, rozšířili jsme možnosti hlášení v aplikaci čistáOVA, kam se nevhodně zaparkovaná kola nebo koloběžky dají také nahlásit. Jen chci připomenout, že je nutné poslat fotografii místa, na které občané upozorňují, na což dříve nemuseli být zvyklí. Informaci obratem předáme provozovateli, který se o svůj dopravní prostředek postará."

Do webové aplikace čistáOVA se v podnětu uvede lokalizace v mapě, přidá se fotka z místa a následně je podnět předán konkrétnímu poskytovateli sdílených koloběžek.

Desatero jízdy na kole a koloběžce – Dávej Bacha!

 1. Využívej k jízdě na kole i koloběžce cyklostezky
 2. Dávej Bacha na řidiče i chodce
 3. Nejezdi po chodníku
 4. Nejezdi v protisměru
 5. Dodržuj dopravní značení
 6. Využívej prostor pro cyklisty i na koloběžce
 7. Dávej přednost
 8. Nejezdi na přechodech
 9. Kolo i koloběžku vracej do stojanu
 10. Chovej se ohleduplně
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy