Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sloup veřejného osvětlení v kanalizační síti, nález pracovníků OVAKu!

  • Ostrava,

V třídění plastů, skla nebo papíru patříme v Evropě ke špičce. Ovšem do kanalizace jsme schopni vypustit kde co z kuchyně, koupelny nebo toalety. Pracovníci Ostravských vodáren a kanalizací už dokonce našli v útrobách sítě sloup veřejného osvětlení nebo televizi.

918 km, to je délka kanalizace, kterou v Ostravě provozuje společnost Ostravské vodárny a kanalizace. Celou síť jsou pracovníci schopni vyčistit za deset let, ročně to vychází na zhruba 90 km kanalizace, kterou zkontrolují a zbaví nežádoucích nečistot.

Jan Baštínský, vedoucí střediska údržby kanalizační sítě, OVAK: “Toto děláme proto, aby síť byla plně funkční a abychom zavčasu eliminovali nějaké nedostatky a nedošlo k problémům.”

A ty mohou způsobit například chemické látky, barvy, léky a řada dalších látek, mezi nimi také biologický odpad, jedlé tuky a oleje i hygienické potřeby. Všechny tyto věci ohrožují samotné fungování kanalizačního systému a čistíren odpadních vod. 

Jan Baštínský, vedoucí střediska údržby kanalizační sítě, OVAK: “Chtěl bych apelovat na občany, aby do kanalizace nevhazovali zbytky potravin a tuků. Způsobují tím více práce na kanalizační síti a potraviny a tuk chutnají potkanům, kteří jsou velkým problémem.”
Petr Šimkovič, čistič kanalizačního zařízení, OVAK: “Jako taková zajímavost, co pamatuji, tak se v kanalizaci objevil sloup veřejného osvětlení, pamatuji třeba i koberce, televizi, najdete tam kolikrát zajímavé věci.”

Zatímco zbytky potravin v kanalizaci podporují život různých živočichů, odpad z kuchyňských drtičů zanáší kanalizaci usazenými pevnými látkami, na které se vážou zejména tuky, což může mít za následek snížení průtočnosti kanalizačních přípojek až po jejich úplného ucpání.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy