Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sloup veřejného osvětlení v kanalizační síti, nález pracovníků OVAKu!

  • Ostrava,

V třídění plastů, skla nebo papíru patříme v Evropě ke špičce. Ovšem do kanalizace jsme schopni vypustit kde co z kuchyně, koupelny nebo toalety. Pracovníci Ostravských vodáren a kanalizací už dokonce našli v útrobách sítě sloup veřejného osvětlení nebo televizi.

918 km, to je délka kanalizace, kterou v Ostravě provozuje společnost Ostravské vodárny a kanalizace. Celou síť jsou pracovníci schopni vyčistit za deset let, ročně to vychází na zhruba 90 km kanalizace, kterou zkontrolují a zbaví nežádoucích nečistot.

Jan Baštínský, vedoucí střediska údržby kanalizační sítě, OVAK: “Toto děláme proto, aby síť byla plně funkční a abychom zavčasu eliminovali nějaké nedostatky a nedošlo k problémům.”

A ty mohou způsobit například chemické látky, barvy, léky a řada dalších látek, mezi nimi také biologický odpad, jedlé tuky a oleje i hygienické potřeby. Všechny tyto věci ohrožují samotné fungování kanalizačního systému a čistíren odpadních vod. 

Jan Baštínský, vedoucí střediska údržby kanalizační sítě, OVAK: “Chtěl bych apelovat na občany, aby do kanalizace nevhazovali zbytky potravin a tuků. Způsobují tím více práce na kanalizační síti a potraviny a tuk chutnají potkanům, kteří jsou velkým problémem.”
Petr Šimkovič, čistič kanalizačního zařízení, OVAK: “Jako taková zajímavost, co pamatuji, tak se v kanalizaci objevil sloup veřejného osvětlení, pamatuji třeba i koberce, televizi, najdete tam kolikrát zajímavé věci.”

Zatímco zbytky potravin v kanalizaci podporují život různých živočichů, odpad z kuchyňských drtičů zanáší kanalizaci usazenými pevnými látkami, na které se vážou zejména tuky, což může mít za následek snížení průtočnosti kanalizačních přípojek až po jejich úplného ucpání.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků