Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městská nemocnice Ostrava zrušila poslední covidovou jednotku, o covidové pacienty se ale bude starat dál

  • Ostrava,

Ostravská nemocnice ukončila provoz poslední covidové jednotky. Péči o pozitivní pacienty na onemocnění covid-19 převzala běžná oddělení nemocnice.

Nejvyšší počet covidových lůžek měla MNO k dispozici od poloviny prosince 2020 do konce letošního ledna. Jednalo se o 7 standardních oddělení se 140 lůžky a 3 JIP oddělení se 14 lůžky.

Petr Uhlig, ředitel nemocnice: "Poslední standardní covidová stanice se změnila zpět na Geriatrii F v průběhu víkendu, po úklidu pokojů je po téměř 16 měsících k dispozici příslušnému oddělení. Pacienty pozitivní na covid-19 jsou připravena přijímat jednotlivá oddělení nemocnice podle základního onemocnění, každé si vyčlenilo kapacitu pro jejich hospitalizaci. Zachováno zůstává také místo pro intenzivní péči na ARO. Samozřejmě jsme připraveni reagovat na vývoj situace. S přeměnou oddělení na stanice pro covidovou péči máme dostatečné zkušenosti, doufáme ale, že je nebudeme muset znovu využít."

Aktuálně je v nemocnici hospitalizován jeden covidový pacient na standardním oddělení Geriatrie F, který nepotřebuje intenzivní péči. Na ARO zůstávají 4 postcovidoví pacienti s těžkými poškozeními plic a jiných orgánů, kteří ještě intenzivní péči vyžadují. 

Andrea Vojkovská, mluvčí nemocnice: "O nejvyšší počet pacientů pozitivních na covid-19 se zaměstnanci Městské nemocnice Ostrava starali v první polovině ledna, konkrétně 12. ledna se jednalo o 138 pacientů."
Marcela Murasová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči: "Nemocnice již funguje v plném běžném režimu, a to včetně plánované operativy. Nacházíme se v situaci, kdy si personál zaslouženě vybírá dovolenou, zároveň se ale jednotlivá pracoviště snaží naplno vrátit k běžnému předcovidovému provozu, což při nižších počtech personálu není tak jednoduché. V naší nemocnici stále provozujeme pracoviště, která se vybudovala navíc, a kde pracuje personál, který na svých odděleních samozřejmě chybí. Jedná se o dvě antigenní odběrová centra, odběrový stan PCR a očkovací centrum."

Městská nemocnice Ostrava má aktuálně 1922 zaměstnanců. Z nich je naočkováno první dávkou 86 % a druhou dávkou již 78 % z celkového počtu zaměstnanců. V současné době jsou v pracovní neschopnosti kvůli covid-19 tři nezdravotničtí pracovníci. Nejvíce pozitivních zaměstnanců na covid-19 bylo v prvním listopadovém týdnu 2020, a to 139.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy