Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská zoo upozorňuje, že nalezená mláďata jelenů nejsou nikdy opuštěná

  • Ostrava,

Ve výbězích jelenů milu a wapiti sibiřských v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se během jarních měsíců narodilo několik mláďat. V prvních dnech po porodu nebývají kolouši ve výbězích vidět, jsou ukryti v trávě nebo pod keři, stranou od stáda i matky. Tato strategie ochrany mláďat před predátory funguje i u volně žijících srnců a jelenů v naší přírodě a lidé ji často mylně vyhodnotí – matka opustila mládě, je třeba ho zachránit. Tímto svým omylem pak často mládě seberou a chtějí mu pomoci. V zásadě platí: pozorovat, ale nedotýkat se!

Při procházce areálem Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava se v těchto dnech mohou návštěvníci kochat záplavou kvetoucích rododendronů, azalek i dalších rostlin. K vidění je samozřejmě také řada mláďat.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Ve výbězích jelenů milu a wapiti sibiřských na začátku prohlídkové trasy je to celkem pět kolouchů. U jelenů milu (v přírodě vyhubený druh) jsou to tři kolouši – jeden sameček, jedna samička a jedno mládě zatím neurčeného pohlaví. U wapiti sibiřských (jeden z největších jelenů) jsou to dva kolouši – sameček a samička. O všechna mláďata jejich matky příkladně pečují, žádné není opuštěné."

Samotný koloušek neznamená opuštěný koloušek

Několik dnů po narození nejsou malí koloušci ve výbězích zpravidla vidět. To proto, že u většiny jelenovitých zůstává mládě přikrčeno v trávě, pravděpodobně aby se ukrylo před predátory. Jeho matka se zdržuje opodál a pravidelně je přichází nakrmit. To platí i pro zástupce jelenovitých v naší přírodě, který se hojně vyskytuje často i v blízkosti lidských sídel – srnce obecného. Právě v tomto období mohou lidé při procházce, kosení trávy velkými sekacími stroji apod. na schoulená mláďata srnců narazit. V domnění, že jsou opuštěná, je seberou a předají do některé ze záchranných stanic. Ovšem ve většině případů se o opuštěná mláďata nejedná.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "V žádném případě bychom se mláďat nalezených ve volné přírodě neměli dotýkat (a to ani v případě nepříznivého počasí)! Divoká zvířata se člověku vyhýbají, a proto i lidský pach na kolouchovi způsobí, že jej samice zpravidla opustí. Navíc odchov mláďat volně žijících zvířat člověkem je velmi obtížný a ne vždy úspěšný! Může tak dojít ke změnám v přirozeném chování zvířete, a to pak už většinou není možné vrátit zpátky do přírody. Užijme si proto setkání se zvířaty zpovzdálí a snažme se do jejich života raději nezasahovat, ona sama nejlépe vědí, co dělat a jak se chovat."

Ostravské jeleny zachycuje video. U některých jedinců na záznamu je patrná výměna zimní srsti za letní.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy