Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dusí se nám děti, bojíme se o zdraví. Na radnici Ostravy-Jihu proběhlo jednání kvůli zápachu z průmyslové zóny

  • Ostrava,

Už několik let trápí obyvatele největšího ostravského obvodu, včetně přilehlých obvodů Hrabová a Nová Bělá, zápach z nedaleké průmyslové zóny. Starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář v úterý 8. června inicioval společné jednání na radnici. Zúčastnili se jej zástupci obvodů, ale také magistrátu, krajského úřadu, Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě a České inspekce životního prostředí. Své nepříjemné zkušenosti na místě vyjádřili i lidé, které zápach dlouhodobě sužuje.

zástupce obyvatel: „Dusí se nám děti, bojíme se o zdraví, nemohu doma ani otevřít okno. Na jedné straně je tady chvályhodná snaha o zlepšení ovzduší formou kotlíkových dotací nebo ekologizace veřejné dopravy, na druhé straně se toleruje obrovské množství emisí produkované firmami v těsné blízkosti obytné zóny. V tomhle se skutečně nedá žít.“ 

Společné jednání trvalo zhruba dvě hodiny. Podle zúčastněných situaci komplikuje absence opory v platném zákonu o ochraně ovzduší v podobě stanovení pachových limitů, omezené možnosti výkonu kontrolní činnosti i kumulace producentů zápachu a emisí v zóně. 

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Cílem kulatého stolu, na který jsme „prostřeli“ nežádoucí zápach a zdroje pachových látek z ostravské průmyslové zóny CTPark v Hrabové, bylo vzájemně si poskytnout maximum souvisejících informací, společně zvážit dostupná data a možnosti dalšího vývoje situace. Velmi oceňuji korektní, otevřené jednání ze strany všech zúčastněných."

K dalšímu jednání by podle informací náměstkyně ostravského primátora Kateřiny Šebestové měli dorazit také zástupci vedení CTParku v Hrabové, včetně zástupců výrobních společností. 

Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Pro mě je zásadní, abychom si řekli, jak dál a co je možné udělat pro zlepšení stavu komfortu života občanů. Proto jsme se rozhodli pozvat k příští diskuzi hlavně ty, kterých se to bezprostředně týká, tedy představitele jednotlivých firem. Obtěžující zápach není otázkou zřejmě jen jednoho provozu, ale kumuluje se v lokalitě z více zdrojů. Nechci, aby jeden obviňoval druhého, proto budou pozváni všichni najednou k jednomu stolu a všichni dostanou stejný prostor k prezentaci. Budu velmi ráda, když se zúčastní také zástupci obyvatel, protože jejich zpětná vazba je pro nás nejdůležitější."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy