Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děkuji za park. V Ostravském muzeu představují historii městských parků

  • Ostrava,

Do normálu se vrací i Ostravské muzeum, které už v době pandemie, kdy bylo uzavřeno, připravovalo novou výstavu. Nese název Děkuji za park a je v ní zmapována historie a přírodní bohatství 19 vybraných ostravských parků.

Myšlenka projektu Děkuji za park vznikl paradoxně díky pandemii, kdy mnoho z nás začalo chodit do parků, které mají v okolí bydliště. Odborníci z Ostravského muzea dali hlavy dohromady a vznikla unikátní výstava, která se věnuje parkům v Ostravě. 

Kateřina Barcuchová, spoluautorka projektu: "Máme tady panely o 19 ostravských parcích. Včetně toho nejstaršího, což je Park Stará střelnice, který už neexistuje, je tam proto fotografie z dnešní doby."
Mezi nejstarší parky v Ostravě patří Komenského sady v centru města a nebo sad Jožky Jabůrkové ve Vítkovicích. Naopak nový park je například Hrabovjanka, na jehož vytvoření se podíleli sami obyvatelé Hrabůvky a nebo Koupark v Radvanicích. 

Kateřina Barcuchová, spoluautorka projektu: "Zajímavé jsou parky, o kterých ani nevíte, že jsou parky. Jde např. o park v Kunčicích, kde si ještě někteří pamatujeme, jak tam stával zámek." 

Panely s parky jsou propojeny QR kódem s virtuálními prohlídkami. Na každém panelu je také mapa, kde se park nachází. V přírodovědné části jsou popsány stromy, rostliny i živočichové, které v parcích žijí.  

Zdeňka Rozbrojová, spoluautorka projektu: "Snad si lidé uvědomí hodnotu městské zeleně a snad ji konečně docení." 

Částí projektu "Děkuji za park" je také anketa, která se snaží zjistit, jaký mají ostravané k parkům vztah. Zjišťovala se oblíbenost, ale i co změnit či vylepšit. Součástí je i venkovní výstava , která putuje po růžných částech Ostravy. Pokud se chcete zúčastnit ankety a nebo zjistit další informace o výstavě, vše najdete na internetových stránkách ostravského muzea www.ostrmuz.cz.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy