Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S požárem vrakoviště v Ostravě-Mariánských Horách hasiči bojovali téměř 24 hodin

  • Ostrava,

Hasiči ukončili zásah u rozsáhlého požáru autovrakoviště v ostravských Mariánských Horách. Od zahájení hašení v pondělí po 2. hodině ranní uplynulo téměř 24 hodin.

Třetí stupeň požárního poplachu byl vyhlášen v pondělí 5. července 2021 při požáru železného šrotu a autovraků v Ostravě-Mariánských Horách. Událost byla na tísňovou linku ohlášena 5.7.2021 ve 2:44 hod. ráno.

Lukáš Popp, mluvčí ZZS MSK: "K zásahu bylo během dne vysláno celkem 45 jednotek, které se na místě prostřídaly ve třech rotacích. Na místo události byla povolána i jednotka Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína. Po příjezdu na místo události byla požárem zasažena polovina nahromaděného kovového šrotu a autovraků. Z nejvíce zasaženého místa požárem se ozývaly občasné detonace, převážně pneumatik. Hasiči k likvidaci nasadili vodu i pěnu, kterou na místo požáru dodávaly tři kombinované hasící automobily. Zásoba pěnidla byla zajištěna kontejnerem se zásobou pěnidla, který byl připraven v záloze na místě události. Vodu na místo požáru dodávala i speciální velkokapacitní cisterna ze Záchranného útvaru Hlučín. Velitel zásahu si na místo události povolal i chemickou laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm, která odebrala vzorky jak ze vzduchu, tak i hasební vody, která odtékala z místa požáru. Obyvatelům, kteří bydlí ve směru proudění kouře, bylo doporučeno nevětrat. Hasiči za pomoci těžké techniky, bagrů a nákladních automobilů patřících firmě na likvidaci kovů, vytvořili proluku, která rozdělila materiál zasažený požárem od nezasaženého hořlavého materiálu. Na místo dodávaly hasební látku kromě několika vodních proudu i tři hasičské automobilové plošiny. V 19:23 hod. nahlásil velitel zásahu lokalizaci požáru. Po 19. hodině došlo i ke třetímu vystřídání zasahujících hasičů, neboť zásah byl komplikován jak kouřem a teplem z hořících materiálu, tak hlavně i horkým počasím, které v době zásahu panovalo a negativně ovlivňovalo zásah hasičů. I přes všechny tyto komplikace se zásah obešel bez zranění zasahujících. Po vystřídání zasahujících hasičů probíhalo rozebírání a dohašování skrytých ohnisek. 6.7.2021 ve 2:25, téměř po 24 hodinách, nahlásil velitel zásahu likvidaci požáru. Jednotky sbalily svůj materiál, techniku a vrátily se zpět na základny. Na místě události zůstala pouze jedna jednotka, která až do ranních hodin prováděla dohled. Příčina vzniku požáru je v šetření vyšetřovatelů z řad Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Škoda, kterou požár napáchal, nebyla zatím vyčíslena."

Zásah byl pro hasiče velmi náročný kvůli vysokému sálavému teplu a množství kouře. Na sociálních sítích lidé psali, že zápach byl cítit několik kilometrů od požářiště.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: "S rozsáhlým požárem šrotiště Trojek v bývalém areálu Ostramo bojují už od nočních hodin jednotky HZS MSK. Na místě je i mobilní chemická laboratoř, která měří přítomnost toxických látek, důvody pro mimořádná opatření nejsou. Hasební zásah potrvá ještě, bohužel, řadu hodin."

Hasiči zasahovali na začátku května v areálu recyklační linky v Ostravě-Vítkovicích, tehdy byl vyhlášen nejvyšší, zvláštní stupeň požárního poplachu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy