Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přibývá pádů z výšek. Přispělo k tomu dozrávání ovoce i častější kutilské opravy na domech

  • Ostrava,

Stejně jako každý rok v tomto období přibývá zdravotnickým záchranářům práce s se zraněnými po pádech z výšky. Nejčastěji jde o úrazy při česání ovoce a nebo také při nejrůznějších kutilských opravách na domech. Pády z výšky mohou skončit těžkými úrazy nebo i smrtí.

Začala sklizeň ovoce ze stromů. V současné době jde především o třešně, které mají velmi křehké větve. Lidé mají dovolené a tak se vrhli na odkládané opravy na domech. Lezou na střechy, opravují okapy, natírají zdi. Samozřejmě všechno ze žebříků. To vše sebou přineslo i zvýšené množství pádů z výšek. V sobotu museli zdravotníci ke dvěma vážným úrazům.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Před sedmnáctou hodinou došlo v obci Bítov k pádu devětasedmdesátiletého muže ze čtyřmetrové výšky, když trhal ovoce. Přivodil si poranění hrudníku a horní končetiny. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče jej pozemní tým přepravil do ostravské Fakultní nemocnice. Později zasahovali záchranáři u obdobné události v Krmelíně. Šestapadesátiletý muž spadl při prořezávání stromu. Utrpěl otřes mozku a poranění v oblasti zad."

O týden dříve pak například v Lhotce spadl při rekonstrukci domu z půdy 56letý muž. Vrtulník ho v kritickém stavu přepravil do nemocnice. Při podobných úrazech je důležitá rychlá pomoc zdravotníků. Není vhodné se zraněnými příliš hýbat. 

Petr Jaššo, ZZS MS kraje: “Pokud postižený nereaguje, je nutné ho šetrně přetočit na záda a to s fixací hlavy a těla, tak abychom ho přetáčeli v jedné rovině. Většinou je ale pacient při vědomí. To je pak nejlepší s ním nemanipulovat a přivolat záchrannou službu.”

Zdravotníci nabádají k co největší opatrnosti. Obzvláště senioři by si měli dát velký pozor, protože se jim může ve výšce zatočit hlava. Žebříky by měly být pevně ustavené a nejlepší je, když je další člověk ještě zajišťuje. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy