Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Veřejnosti se ve čtvrtek otevře přes 100 let stará ředitelská vila na ostravském Landeku

  • Ostrava,

V ostravském Landek Parku, výjimečné přírodní a historické lokalitě, nedávno po více než 100 letech ožila tzv. ředitelská vila. Tento čtvrtek si ji bude moci od 14:00 do 19:00 hodin prohlédnout široká veřejnost. Půjde o netradiční den otevřených dveří, jehož součástí bude i pokřtění rekonstruovaného objektu. Ten nově slouží jako apartmánové ubytování.

Takzvaná ředitelská vila sloužila šéfům někdejších dolů, které byly až do poválečných reforem součástí Vítkovických železáren, později pak OKD. Vila byla původně postavena pro ředitele důlní části Vítkovického horního a hutního těžířstva. Lákadlem pro návštěvníky tak může být mimo jiné velký trezor, ve kterém se shromažďovaly peníze na výplaty horníků.

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Daleko významnější jsou ale umělecká díla, která jsme nechali do specifického interiéru umístit. Například čtyřmetrový obraz od Josefa Lieslera, díla Miroslava Grabovského, Ladislava Čepeláka, Emílie Tomanové a dalších. Jsou tu i mnohé zajímavé práce s dobovou a oborovou tématikou."

V jednom z apartmánů je k vidění i původní interiér pracovny ředitelů dolů. Nechybí ani obrazové příběhy slavného Zdeňka Buriana - konkrétně speciální učební pomůcka zobrazující, jak v prehistorii vznikalo uhlí. Vila, která ve čtvrtek dostane nové, zatím utajované jméno, stojí nedaleko původního Dolu Anselm, nejstarší štolové šachty na Ostravsku, a hornického muzea. Teď prošla celkovou rekonstrukcí za více než deset milionů korun.

Eva Kijonková, mluvčí Cylinders Holding: "V objektu tak vzniklo 11 dvou až čtyřlůžkových apartmánů o velikosti od 34 do 55,7 m2. Od července slouží pro ubytování navazující na celý areál Landek Parku se sídlištěm z doby mamutů, rybí expozicí a restaurací, sportovišti, cyklostezkou, pěší trasou k soutoku řek Odry a Ostravice, hornickým muzeem a pestrým gastro zázemím. Celý areál navíc spolupracuje s populárními Dolními Vítkovicemi, které jsou dostupné jak autem nebo MHD, tak také na kole po atraktivní cyklostezce."

Rekonstrukci cenné vily navrhl architekt Milan Šraml. Práce koordinovaly a řídily Vítkovice a.s., kterým historicky patřila. Investorem byl již zmíněný Cylinders Holding, jehož službová část ubytovací kapacitu provozuje.

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Milanu Šramlovi se podařilo navrhnout velmi citlivou rekonstrukci. Zachovány zůstaly téměř všechny podlahy, schodiště, kachličky, přiznané trámoví a řada původních artefaktů."

Landek Park je hojně navštěvovaným cílem rodin s dětmi, cyklistů a turistů. Kombinuje historii s přírodními krásami. V areálu jezdí důlní vláček, jsou zde tenisové kurty, hřiště i tělocvična. Díky příznivé poloze nedaleko centra Ostravy je Landek Park v letech bez koronaviru také oblíbenou destinací návštěvníků známého hudebního festivalu Colours of Ostrava. Kromě toho hostí i vlastní kulturní akce. Postupně zde ožijí další tři apartmánové domy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy