Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Očkování ve vyloučených lokalitách v Ostravě je fiasko. Mezi Romy není o vakcíny zájem

  • Ostrava,

Očkování ve vyloučených lokalitách v Ostravě skončilo fiaskem. Romové nemají o vakcíny zájem a tak naočkoval mobilní tým během celého dne pouze 24 lidí. Přitom zdravotníci objeli hned čtyři vybraná místa ve městě. Do lokality Liščina v Hrušově jeli dokonce úplně zbytečně.

V pátek ráno vyrazil mobilní očkovací tým do vyloučených lokalit. Po pilotním projektu v Přívoze, věnovali zdravotníci společně s terénními pracovníky více času edukaci. Všechna čtyři místa objeli dopředu a Romům vysvětlovali proč je očkování důležité.  Vše ale bylo zřejmě marné. Za celý den naočkovali pouze 23 osob. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "My se snažíme s různými romskými organizacemi spolupracovat a dokonce u toho i jejich zástupci byli, ale stejně to nevedlo k nějakému velkému výsledku." 

Mobilní tým začal nejprve v Zábřehu na ubytovně Soiva, kde sociální pracovníci přemluvili k očkování 14 Romů. Přišla jich ale jen polovina a na dalších místech, tedy v Přívoze a Muglinově to nebylo lepší. Do Komunitního centra Liščina jeli dokonce zcela zbytečně. 

Kumar Vishwanathan, ředitel spolku Vzájemné soužití: "Potřebují hodně času. Oni poslouchají různé dezinformace a mají hrozný strach, že je to jenom špatné, že zemřeme, budeme mít čipy, bude mít magnety, na které se lepí příbory i mince. To slyším pořád."

Podle terénních pracovníků je nutné s Romy dále pracovat a lépe jim všechno vysvětlit. Teprve potom bude mít další výjezd očkovacího týmu smysl. Hejtman zase doufá, že Romové by mohli přijít do očkovacích míst bez registrace, která jsou v plánu u větších obchodů jako je Kaufland nebo Lidl.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy