Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Porodnice v Ostravě-Vítkovicích zaznamenala velký zájem rodiček o speciální vyšetření imunity

  • Ostrava,

Budoucí a novopečené maminky mají velký zájem o speciální vyšetření imunity svých dětí. Porodnice v Ostravě-Vítkovicích se proto rozhodla nabídnout vyšetření TREC a KREC i maminkám, které v nemocnici nerodily.

Vítkovická porodnice zaznamenala třikrát větší zájem rodiček o speciální vyšetření imunity. 

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice Ostrava-Vítkovice: "Vyšetření dítěte na závažné poruchy imunity nabízíme našim rodičkám zdarma od začátku letních prázdnin a musím s potěšením říct, že tuto nadstandardní službu využilo více než 90 procent maminek. Zájem je třikrát větší. Proto jsem se rozhodli vyšetření nabídnout i ženám, které nerodily ve vítkovické nemocnici, zkrátka všem rodičům. Zdarma uděláme u dítěte odběr a rodiče zaplatí jen 650 korun za vyšetření vzorku u odborníků v Laboratořích AGEL."

Vyšetření TREC a KREC (T-cell receptor excision circles; Kappadeleting recombination excision circles) odhalí z pouhé krevní kapky dítěte v prvních dnech života závažné poruchy buněčné a protilátkové imunity. Díky tomu je možné včas zahájit adekvátní cílenou léčbu a zabránit možným komplikacím.

Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice Ostrava-Vítkovice: "Zároveň umožní bezpečné očkování dítěte živými vakcínami, které je u vrozené poruchy imunity SCID (Sever combined immunodeficiency) kontraindikováno, tedy vyloučeno."

Zda miminko ohrožuje závažná imunitní porucha se rodiče dozví 4 až 5 týdnů od odběru kapky krve.

Lenka Kulíšková, garant provozu klinických laboratoří: "Výsledky musí být hotové před prvním očkování dítěte."

Pokud vyšetření zachytí závažnou poruchu vrozené imunity, rodiče by o tom měli informovat dětského lékaře, který pak miminko pošle k dalšímu vyšetření a případné terapii na specializované imunologické pracoviště. Mělo by dojít i k úpravě zavedeného schématu očkování vzhledem k nalezené mutaci.

Lenka Kulíšková, garant provozu klinických laboratoří: "Vyšetření TREC a KREC mohou rodičkám nabídnout již všechna novorozenecká oddělení v nemocnicích skupiny AGEL."

O mimořádné důležitosti vyšetření dítěte na závažné poruchy imunity vypovídá mimo jiné fakt, že od 1. ledna 2022 bude toto vyšetření hrazeno všem narozeným dětem zdravotní pojišťovnou v rámci screeningového vyšetření v první dnech jejich života. Nemocnice Ostrava-Vítkovice ho nabízí zdarma svým rodičkám již nyní a všem ostatním maminkám za zvýhodněnou cenu 650 korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy