Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

LÉTA BĚŽÍ: Ostravští strážníci stále instalují Senior linky

  • Ostrava,

Bezpečnost seniorů a jak se o ni starají strážníci Městské policie Ostrava, to je téma reportáže, která byla odvysílána v pořadu Léta běží.

Právě jsme v jednom z ostravských bytů. Městská policie do něj na žádost majitelky nainstalovala senior linku.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: “Bude sloužit k tomu, aby v případě nějaké nežádoucí osoby u dveří mohla kontaktovat strážníky, aniž by volala přes mobil. Dále dostala tlačítko zdravotních komplikací, které tedy nějakým způsobem umožní seniorovi, pokud se nedostane ke svému mobilnímu telefonu a je mu velmi zle, není schopen popsat svůj zdravotní stav, tak ho pouze zmáčkne a kontaktuje zdravotníky, kteří by měli přijet na místo.”

Podmínkou pro získání senior linky je věk nad 65 let nebo zdravotní handicap. Žádost mohou zájemci sepsat na sociálním odboru daného úřadu nebo mohou navštívit Městskou policii.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: “Obnáší to to, že je třeba, abychom přišli, nainstalovali tu centrálu, tlačítko, předali informace seniorovi, který potřebuje vědět, jak s tím má zacházet. V případě, že se zmýlí, tak volá na dané číslo, aby informoval, že došlo k omylu. Z počátku jsou obavy, co se to děje, co jsou to za tlačítka. Mají z toho strach, ale my dáváme dostatečný čas k tomu, abychom je instruovali k používání. Mají také návod, když tam čemukoliv nerozumí, mohou nás kontaktovat.”

Zkušenost se senior linkou už má paní Jiřina Žáková ze Slezské Ostravy. Za tři měsíce od instalace linky, dostala srdeční záchvat.

Jiřina Žáková, uživatelka Senior linky: “Čtyři hodiny jsem se trápila, protože jsem se to bála zmáčknout. Ale už jsem si potom říkala, že spadnu, budu ležet, tak jsem zmáčkla. Za chviličku policista přijel s první pomocí. Kdybych senior linku nezmáčkla, tak tu nejsem, protože jsem měla tlak 120.”

Pro paní Jiřinu to nebyla poslední zkušenost s městskou policií. Strážníci za ní docházejí, aby vyzkoušeli funkčnost linky nebo aby se zeptali, jestli je všechno v pořádku. Připravili jí také velké překvapení. K životnímu jubileu se jí složili na dárek.

Jiřina Žáková, uživatelka Senior linky: “Dali mi 90 růží. Víte, co to je pro starou bábu, která v životě nedostala takový dar? Jsem ráda, že tu policii mám.”


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy