Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V ostravské zoo vytvářejí líhniště pro ještěrky

  • Ostrava,

S ptáky a drobnými savci kolem lidských sídel už více či méně počítáme a často jim připravujeme nejrůznější úkryty, obydlí, nabízíme potravu a vodu. Ale v naší blízkosti se samozřejmě vyskytuje řada dalších živočišných druhů. Patří mezi ně například ještěrky obecné. O ty se také starají i v ostravské zoologické zahradě.

Ještěrky obecné (Lacerta agilis) patří k ohroženým a ubývajícím druhům naší přírody. Pokud jim ale poskytneme vhodné podmínky, rády se zabydlí i v blízkosti našeho obydlí. Opatření pro přežití ještěrek nejsou nijak náročná a složitá, takže můžeme relativně snadno přispět ke zvýšení jejich počtu.

Otakar Závalský, koordinátor biodiverzitních opatření v Zoo Ostrava: "V přírodním areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava se o ještěrky obecné staráme tak, že vytváříme líhniště (buďto hromádkou štěrkopísku anebo tlejícího materiálu) a zároveň úkryty v jejich bezprostřední blízkosti. Jako úkryt poslouží hromada kamení, suchá zídka, naskládaná polena či pařezy."

Podmínkou je, aby se tato opatření vytvořila na slunném místě. 

Otakar Závalský, koordinátor biodiverzitních opatření v Zoo Ostrava: "Odměnou nám pak budou pravidelná sezonní pozorování vyhřívajících se i lovících ještěrek. Ať už dospělých, které jsou aktivní od dubna do září, anebo letošních mláďat. Ta se líhnou na přelomu července a srpna a v tuto dobu rychle rostou, aby snáze přežila zimu. Na jednom pařezu jich pak můžeme najednou vidět i deset, což může být výsledek snůšky jedné, ale taky dvou samiček."

K největším nepřátelům ještěrek patří volně se pohybující domácí kočky. Ty dovedou jejich populaci zcela zdecimovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy