Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Proluka u Masarykova náměstí v Ostravě prochází rekonstrukcí. Bude ji pak možno lépe využívat

  • Ostrava,

Možná jste v centru Ostravy v okolí Masarykova náměstí zaznamenali stavební ruch. Jde o plánovanou rekonstrukci kanalizace, na kterou naváží úpravy povrchu včetně předláždění a úpravy zeleně. Tuto část náměstí pak bude možné lépe využívat do doby, než bude zastavěna.

O proluce vedle Masarykova náměstí v Ostravě se mluví už dlouho a většina lidí si na ni za ty roky natolik zvykla, že ji považují za součást náměstí. Ale není a v budoucnu bude jistě zase zastavěna. Do té doby je ale možné ji smysluplně využívat a proto ji chce magistrát zkrášlit. Nejprve je ale nutná nová kanalizace a pak přijdou na řadu i povrchové úpravy.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: Základní myšlenkou koncepce návrhu je zachovat současné pěší trasy a v co největší možné míře travnaté plochyChodníčky budou narovnány do pravidelného kříže a jejich nevhodný asfaltový povrch nahradí velkoplošná betonová dlažba s lemem z drobné kostky, tím umožní vsakování dešťové vody. Nově položený kobercový trávník bude snášet nízké sekání a větší pohyb a může tak sloužit pro piknik a odpočinek."

Lokalita by měla být zastavěna v horizontu 5 až 10 let. Bude to ale možné až ve chvíli, kdy bude dostavěn parkovací dům u Katedrály božského spasitele. V současné době je zpracovávána projektová dokumentace. ¨

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Před zhruba dvěma lety jsme s veřejností diskutovali možnost využití Masarykova náměstí jako tzv. relax zóny s dočasnými stavbami s občerstvením a plochou pro sportovní či kulturní aktivity. S ohledem na kontroverznost samotného projektu v tomto území, jeho ekonomiku a dopady pandemie covid jsme rozhodli návrh v plném rozsahu nerealizovat, ale zajistit nezbytné úpravy technické infrastruktury a povrchů tak, aby území bylo na jedné straně funkční, ale také připravené právě např. pro kulturní aktivity krátkodobého i dlouhodobějšího charakteru.“

Rekonstrukce proluky vyjde na necelých 12 milionů korun. V polovině listopadu budou hotovy stavební úpravy a na jaře pak začne revitalizace zeleně.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy