Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začíná obnova unikátní Grossmannovy vily v Ostravě. Investorem bude přece jen město.

  • Ostrava,

V těchto dnech začíná rekonstrukce památkově chráněné Grossmannovy vily, která je podle odborníků architektonickou perlou Ostravy. Po vyjednávání se zájemci o její koupi se nakonec vedení magistrátu rozhodlo, že objekt zůstane v majetku města, které obnovu zaplatí. Po dokončení bude památka sloužit k reprezentativním, ale i komerčním účelům.

Rekonstrukce slavné Grossmannovy vily začíná. Už na začátku listopadu předalo město objekt stavební firmě MORYS, která zvítězila ve výběrovém řízení. Vila postavená roku 1923 se bude kompletně opravovat. Stavebníci musejí samozřejmě velmi úzce spolupracovat s památkáři. Podobných skvostů v Ostravě moc není. 

Michal Strakoš, historik architektury: "Lidé z podnikatelských kruhů bydleli jinde. Často ve Vídni, Praze nebo v Brně a tak ve struktuře ostravské zástavby chyběla luxusní sídla. Právě takovou luxusní stavbou je Grossmannova vila. Je to pěkný příklad dekorativismu art deco."

Ostrava se vilu pokoušela v minulosti několikrát neúspěšně prodat. Jednání se zájemcem probíhalo i loni, ale nakonec radní rozhodli, že zůstane v majetku města. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Zájemce nabídl nižší cenu, než byla ta minimálně poptávaná, takže jsme dospěli k rozhodnutí, že to město postaví za své." 

Projekt byl připraven s maximální snahou vrátit vile původní dispozice a hodnotné prvky a to i v interiéru. Obnova čeká i okolí domu.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy:  „Grossmannova vila je známou architektonickou perlou Ostravy, jako jiné budovy i tato prošla řadou nevhodných, byť svého času funkčních proměn a postupně přirozeně chátrala. Rekonstrukce má za cíl vrátit vile její původní architektonickou hodnotu na jedné straně, na té druhé je vrátit do vily každodenní život. V rámci rekonstrukce tak např. bude obnoven suterén s kotlem ETNA 351 pro ohřev vzduchu pro teplovzdušné vytápění, navráceno bude dominantní vnitřní schodiště, provedena bude restaurátorská obnova vestaveného nábytku. Po otevření pak bude objekt disponovat pěti pokoji s možností ubytování, společenskými prostory i prohlídkovým okruhem."

Vilu navrhl sám stavebník František Grossmann jako rodinné i firemní sídlo. Bohužel jeho stavební firma nepřežila hospodářskou krizi a on vyřešil finanční problémy sebevraždou. Po válce byla ve vile školka a později školní družina. Od roku 2005 je dům prázdný.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy