Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava má po šesti letech na Masarykově náměstí živý vánoční strom

  • Ostrava,

V pondělí přivezli na Masarykovo náměstí v Ostravě jedenáctimetrový smrk ztepilý. Zhruba padesátikilometrový úsek absolvoval na třináctimetrovém návěsu a před poškozením jej chránilo speciální ukotvení. Krátce po 10. hodině byl usazen na předem připravené místo. Město má tak po šesti letech živý vánoční strom, který se rozsvítí na začátku letošního prvního adventního víkendu.

Samotné usazení smrku bylo velmi rychlé, ze speciálního návěsu jej hydraulická ruka vyzvedla a následně usadila na předem připravené místo, následně jej pracovníci Ostravských městských lesů a zeleně zajistili proti vyvrácení. Od úterý by se měl strom v závislosti na počasí začít zdobit. 

Pavlína Merendová, PR manažerka Černé louky: "Navzdory tomu, že se strom rozsvítí bez programu na hlavní scéně, mají se návštěvníci vánočních trhů rozhodně na co těšit. V provozu bude od prvního adventního víkendu ledové kluziště i ruské kolo a otevřené by měly být také prodejní stánky."
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Rozsvícení vánočního stromu je tradičně velmi oblíbeným bodem programu, který přitáhne tisíce návštěvníků. Jelikož si uvědomujeme závažnost situace a chceme jednat zodpovědně, rozhodli jsme se strom rozsvítit bez konkrétního slavnostního aktu spojeného s kulturním programem."

Živý vánoční strom má ostravské centrální náměstí po šesti letech a nahradí tak mnohými kritizovaný strom umělý. Vzhledem k ohrožení kůrovcem musel smrk z pozemku statutárního města Ostravy v oblasti Jestřábí k zemi, a proto jej Ostravské městské lesy a zeleň, s.r.o. nabídly jako vánoční strom pro Ostravu.

Martin Mati, vedoucí střediska údržby zeleně Ostravských městských lesů a zeleně: "Jako náhradu za tento smrk vysadíme na pozemcích, které spravujeme desítky sazenic lesních dřevin, jedná se o tzv. obnovu lesa. V tomto případě půjde pravděpodobně o buky lesní."

Po skončení Ostravských Vánoc 2021 bude strom poštěpkován a štěpka z něj bude využita při výsadbě dalších stromů. 

Organizátorem Ostravských Vánoc 2021 je statutární město Ostrava, které jejich realizaci letos poprvé svěřilo výstavišti Černá louka s.r.o. Akce se uskuteční v termínu 26. 11. 2021 – 2. 1. 2022. Veškeré informace o programu, změnách spojených s vládními nařízeními kvůli koronavirovým opatřením a partnerech akce najdete na www.ostravskevanoce.cz.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyStřední škola společného stravování, Ostrava-Hrabůvka, příspěvková organizace,
Ostrava
od 16 050 do 19 395 Kč/měsíc

Detail

Rubix Czech s. r. o., Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 33 000 Kč/měsíc

Detail

DÚM, DDŠ, SVP a ZŠ (Wattova, Zákrejsova) Ostrava
Ostrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry