Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senior linka v Ostravě opět zachraňovala životy. V jednom případě ležela žena celou noc na zemi.

  • Ostrava,

Už jsme vás v našem zpravodajství informovali o Senior lince Městské policie Ostrava, která pomáhá lidem se zdravotními komplikacemi. V tomto týdnu zaznamenali strážníci hned dva podobné případy, kdy díky této službě dokázali včas pomoci seniorovi v nesnázích.

Již 11 let funguje v Ostravě projekt Senior linka, kdy zdravotně handicapovaní důchodci nad 65 mohou získat bezpečnostní tlačítko, které pak v nesnázích zmáčknou. Strážníci v operačním středisku pak okamžitě na místo vysílají nejbližší hlídku, která seniorovi pomůže. V posledním týdnu se v Ostravě staly takové případy dva.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "K prvnímu případu vyjížděli strážníci v pondělí krátce po sedmé hodině ranní do bytu v Ostravě-Dubině. V obývacím pokoji upadla na zem 67letá seniorka a nemohla se sama zvednout."

Strážníci na pomoc přivolali hasiče, kteří otevřeli byt. Seniorka ležela celou noc na zemi a protože byla zesláblá, lékař ji nechal přemístit do nemocnice. Ve druhém případě šlo o 85letou paní, která upadla v bytě a rozbila si hlavu a ani ona nemohla vstát. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "V obou případech zdravotní stav vyžadoval převoz do nemocnice a v obou případech museli se vstupem do bytu seniorů pomoci hasiči."

Instalace Senior linky není složitá.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: “Je třeba, abychom přišli, nainstalovali tu centrálu, tlačítko, předali informace seniorovi, který potřebuje vědět, jak s tím má zacházet. V případě, že se zmýlí, tak volá na dané číslo, aby informoval, že došlo k omylu. Z počátku jsou obavy, co se to děje, co jsou to za tlačítka. Mají z toho strach, ale my dáváme dostatečný čas k tomu, abychom je instruovali k používání. Mají také návod, když tam čemukoliv nerozumí, mohou nás kontaktovat.”

Na Senior linku je aktuálně v Ostravě napojeno přes 500 domácností seniorů. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyStřední škola společného stravování, Ostrava-Hrabůvka, příspěvková organizace,
Ostrava
od 16 050 do 19 395 Kč/měsíc

Detail

DÚM, DDŠ, SVP a ZŠ (Wattova, Zákrejsova) Ostrava
Ostrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

MUDr. Elena Izraelová,
Ostrava
od 13 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry