Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

VIDEO: V den úniku koksárenského plynu v Třinci hasiči na tuto událost cvičili v Ostravě

  • Ostrava,

Z plynojemu v ostravské koksovně unikl koksárenský plyn. Na místě jsou dva zranění. Tak znělo hlášení, které dostali hasiči v úterý 23. listopadu. Šlo o cvičení, které si ale jen o několik hodin hasiči vyzkoušeli v reálu. Večer totiž unikl koksárenský plyn z plynojemu v Třinci. Tam se událost obešla naštěstí bez zranění, ale pořádně vyděsila obyvatele města.

50 profesionálních a dobrovolných hasičů, 12 policistů, 8 strážníků a 2 záchranáři a zaměstnanci koksovny Svoboda v Ostravě-Přívozu měli v úterý pohotovost. Z plynojemu v areálu totiž unikl koksárenský plyn a na místě zůstali dva zranění.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "K neočekávanému úniku koksárenského plynu přes píst došlo při opravě světlíku na vrchlíku plynojemu dvěma pracovníky koksovny. Jeden zůstal ležet na střeše plynojemu, vysokého přes 80 metrů, druhý na obvodovém schodišti. Podnikoví dobrovolní hasiči monitorovali únik oxidu uhelnatého přenosnými detektory a vytyčili hranici nebezpečné zóny."

Jejich kolegové z dalších jednotek ošetřili oba zraněné pracovníky a položili do záchranných nosítek sked.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Figurant, ležící na schodišti, byl jimi snesen až dolů úzkým schodištěm, druhý (figurína) byl přenesen se střechy asi o dvacet metrů níž na vhodné místo pro uchycení lezecké techniky, a poslán nejméně 60 metrů po laně v nosítkách dolů. Skončili v péči ZZS MSK."

Celý zásah monitoroval dron HZS MSK, NDIC zajišťovala monitorování dotčené části dálnice D1 natáčením kamer.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Do cvičení se zapojily čtyři ostravské jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Přívoz, Fifejdy, Zábřeh a Poruba, společně s nimi dvě jednotky dobrovolných hasičů – z Radvanic a podniku OKK."

Paradoxně museli hasiči v úterý kolem půl desáté večer vyjet k ostrému zásahu tohoto druhu. Koksárenský plyn totiž unikl z plynojemu na Borku v Třinci. Byly spuštěny varovné sirény a obyvatele ve městě to pořádně vyděsilo. Okolí plynojemu se pak muselo na nějakou dobu uzavřít. Událost se naštěstí obešla bez zranění.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy