Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novinářka Scarlett Wilková sepsala zážitky seniorů z Kamence. Většina jejich příběhů je bolestných

  • Ostrava,

Unikátní knihu vydal v minulých dnech Domov pro seniory Kamenec v Ostravě. Jde o soubor krátkých vzpomínek z mládí jeho obyvatel, kterou sepsala novinářka Scarlett Wilková. Knihu s názvem Tváře a osudy opatřil působivými fotografiemi ostravský fotograf Adolf Horsinka.

Emanuel Kolajta, který žije v Domově pro seniory Kamenec, má 93 let. Když končila válka bylo mu 15 a byl nuceně nasazen na práce v Nové Huti. Právě z této doby pochází jedna z jeho nejsilnějších životních vzpomínek. 

Emanuel Kolajta, obyvatel Domova pro seniory kamenec : "Zahoukaly sirény a jak jsme byli v těch roztrhaných montérkách a škrpálech, tak kdo měl nohy utíkal kam mohl.  V Mariánských Horách byla vodárna a byly tam vyschlé studny, které měly uprostřed takové tyče. Tak jsme do toho vklouzli a byli jsme v bezpečí."

Kniha Tváře a osudy obsahuje 40 podobných silných příběhů, které autorka Scarlett Wilková vybrala po dlouhých povídáních s obyvateli Domova pro seniory Kamenec.

Scarlett Wilková, autorka knihy Tváře a osudy: "Oni mají ten život tak hrozně zajímavý, na rozdíl od nás, že nevíte, co vybrat dříve. My ty životy máme nudné, tam se nic neděje." 

Každý z vypravěčů má v knize i svou fotografii, která vznikla v improvizovaném ateliéru. Postaral se o ně Adolf Horsinka. 

Adolf Horsinka, fotograf: "Snažil jsem se tu fotografii postavit jen na výrazu tváře, na obličeji. Hodně těch obrázků je veselých. Senioři si to opravdu užívali a nasmáli jsme se při tom." 

Domov pro seniory Kamenec chce příběhy svých obyvatel zaznamenávat i do budoucna, takže pravděpodobně budou podobné knihy vznikat pravidelně. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy