Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kroniky kdysi samostatných ostravských obcí najdete v archivu i na internetu

Ostrava-město |

V Archivu města Ostravy je kromě mnoha cenných dokumentů uložen soubor kronik původně samostatných obcí, které jsou dnes součástí Ostravy, dále kronik městských obvodů (bývalých i současných) a samozřejmě kronika statutárního města Ostravy. K nahlédnutí jsou zájemcům fyzicky i na internetu.

Nejstarší obecní kroniky z území současné Ostravy se začaly vést ve 20. letech 20. století, a to na základě zákona z roku 1920 o „pamětních knihách obecních,“ jak se tehdy obecním kronikám v odborné terminologii říkalo. Mezi nejstarší obecní kroniky uložené v archivu patří ty ze Staré Bělé, Svinova, Hrabové, Krásného Pole, Michálkovic, Nové Bělé, Hrušova zavedené v roce 1922 a dále z Antošovic, Heřmanic, Koblova, Kunčiček, Poruby, Proskovic a Výškovic, které se začaly psát o rok později.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Je zajímavé, že kronika Moravské Ostravy pochází až z roku 1936. Jejím vedením byl původně pověřen Alois Adamus, první archivář města, jenž do své funkce nastoupil 1. září 1923, což je považováno za datum vzniku městského archivu. Avšak vzhledem ke svému zaneprázdnění (do jeho referátu patřila také správa městského muzea) se již k sepisování kroniky nedostal. A pravděpodobně touto svou funkcí nebyl ani příliš nadšen."

Sám Adamus vzpomíná na to, jak byl pověřen vedením kroniky takto:

"Pro mne to byl nejnešťastnější den v životě… Když jsem zahájil úřadování, dali mně místnost ve Staré radnici (dnes budova Ostravského muzea), studenou, temnou, 100 archů papíru, tužek, celou kolekci inkoustu, a k tomu myslili, že začnu psát hned kroniku Ostravy."

K tomu tedy nedošlo, a prvním ostravským kronikářem se stal až v roce 1936 Ervín Tengler, učitel na několika obecných a měšťanských školách ve Slezské Ostravě, vlastivědný pracovník, publicista a člen archivní a muzejní rady městského úřadu Moravské Ostravy.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Většina starších kronik obsahuje kromě výkladu událostí v příslušném roce, také popis geografických podmínek a historickou retrospektivu uvádějící přehled dějin obce od nejstarších dob. Zápisy jsou psány většinou krásnou češtinou, neboť kronikáři byli povětšinou učitelé nebo zaměstnanci některého z úřadů."

Ale byl mezi nimi i kovář, později pracovník vítkovických železáren, který se rozhodl v roce 1923 z lásky k rodným Proskovicím a jejich historii stát se rovněž kronikářem. O svém záměru se zmiňuje dojemnými slovy:

"…Vy, kdož jednou budete čísti mé zápisy v této knize a shledáte tam dosti pravopisných chyb, abyste omluvili mne, neb při mém nedostatečném školním vzdělání a při mé tvrdé práci kovářské, nebylo mi možno v pravopisu se lépe zdokonaliti a tvrdá moje ruka již neovládá dobře krasopis. Milí přátelé, Vy všichni, kteří teď žijete… A také Vy, kteří po nás přijdete teprve za několik desetiletí nebo století, Vám věnuji tyto zápisy…"

Poslední větu je možné brát jako krédo všech kronikářů...

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Mezi skutečné skvosty patří kronika Hrabové založená v roce 1922, která kromě obsáhlých písemných záznamů obsahuje množství fotografií, a dokonce malovaných obrázků, jejichž autorem byl hrabovský kronikář, učitel Zdeněk Oliva. Výtvarným zpracováním však nevyniká jen kronika hrabovská, ale také některé další, například kronika Staré Bělé nebo Kunčic nad Ostravicí."

Těmito a mnoha dalšími staršími kronikami lze listovat nejen při osobní návštěvě archivní studovny, ale rovněž prostřednictvím elektronické badatelny Archivu města Ostravy.

Ve výběru je možné zadat typ kroniky (obecní, školní, spolkové a další), místo, ke kterému se kronika váže a také zda je již digitalizovaná. Z pohodlí domova je tak možné pročítat a prohlížet kronikářské zápisy obcí na Ostravsku, z nichž některé jsou staré již sto let.

Nahlásit chybu


K tématu

Novojičínští, kteří nejen létali v jednotkách britského Královského letectva

9. května 2023 13:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ne mnozí, ale mnoho, to je název výstavy v Návštěvnickém centru. Připomíná 110. výročí narození zdejšího rodáka generálmajora Jaroslava Hlaďa, a také další Novojičínské ve službách britského Královského letectva.

Výstava připomíná generála Hlaďa a další Novojičínské ve službách RAF

9. května 2023 13:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ne mnozí, ale mnoho, to je název výstavy, která byla otevřena v Novém Jičíně. Připomíná 110. výročí narození zdejšího rodáka generálmajora Jaroslava Hlaďa, a také další Novojičínské ve službách britského Královského letectva.

O prohlídku zázemí Státního okresního archivu Karviná byl letos velký zájem

8. srpna 2023 14:12 | Karviná | Monika Danková

I v letošním roce měli lidé v rámci Mezinárodního dne archivů dostat se do míst, kam se běžně návštěvníci této instituce nedostanou. V karvinském Okresním státním archivu byl návštěvníkům navíc představen i unikátní šestiminutový film o Karviné z roku 1918.


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Základní školy ve Slezské Ostravě budou mít moderní učebny, vybavené budou i virtuální realitou

Robotické sady, 3D tiskárny, sady pro experimenty, a dokonce i virtuální realitu – to vše najdou studenti v nových jazykových, multimediálních a přírodovědných učebnách ve slezskoostravských základních školách. Finální úpravy by měly být hotové do konce června.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

23. dubna 2024 16:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

Blíží se zápisy do mateřských škol. Registrace žádostí začala 19. dubna

23. dubna 2024 10:34 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Blíží se termín pro zápisy dětí do mateřských škol. V Ostravě ho má většina školek stanoven na 6. a 7. května, je ale nutné dítě nejprve registrovat do celoměstského portálu. Rodiče ale nemusejí mít obavy, protože míst je dostatek.

Vedení Ostravy-Jihu diskutuje s občany na veřejných setkáních

Ve Výškovické pobočce knihovny města Ostravy se konalo první veřejné setkání vedení obvodu s jeho obyvateli. Občané Jihu mohli přímo se starostou otevřeně probrat témata, které je trápí. Například situaci okolo bývalého obchodního centra Odra.

Ostrava považuje rozvoj cyklodopravy za jednu z priorit. Zásadní je ale bezpečnost

22. dubna 2024 11:59 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Rozvoj cyklodopravy je jednou z priorit vedení města. S tím samozřejmě souvisí bezpečnost, protože cyklisté považují za nejdůležitější, aby je při jízdě neohrožovala auta. Město proto klade důraz na kvalitní cyklostezky a pomáhají také strážníci, kteří se v rámci různých projektů a akcí na cykodopravu zaměřují.

Kroniky kdysi samostatných ostravských obcí najdete v archivu i na internetu
Vydáno 20. února 2022 22:16, Ostrava-město, Jiří Cileček
V Archivu města Ostravy je kromě mnoha cenných dokumentů uložen soubor kronik původně samostatných obcí, které jsou dnes součástí Ostravy, dále kronik městských obvodů (bývalých i současných) a samozřejmě kronika statutárního města Ostravy. K nahlédnutí jsou zájemcům fyzicky i na internetu.

Kronika Hrabové; zdroj foto: Archiv města Ostravy

Nejstarší obecní kroniky z území současné Ostravy se začaly vést ve 20. letech 20. století, a to na základě zákona z roku 1920 o „pamětních knihách obecních,“ jak se tehdy obecním kronikám v odborné terminologii říkalo. Mezi nejstarší obecní kroniky uložené v archivu patří ty ze Staré Bělé, Svinova, Hrabové, Krásného Pole, Michálkovic, Nové Bělé, Hrušova zavedené v roce 1922 a dále z Antošovic, Heřmanic, Koblova, Kunčiček, Poruby, Proskovic a Výškovic, které se začaly psát o rok později.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Je zajímavé, že kronika Moravské Ostravy pochází až z roku 1936. Jejím vedením byl původně pověřen Alois Adamus, první archivář města, jenž do své funkce nastoupil 1. září 1923, což je považováno za datum vzniku městského archivu. Avšak vzhledem ke svému zaneprázdnění (do jeho referátu patřila také správa městského muzea) se již k sepisování kroniky nedostal. A pravděpodobně touto svou funkcí nebyl ani příliš nadšen."

Sám Adamus vzpomíná na to, jak byl pověřen vedením kroniky takto:

"Pro mne to byl nejnešťastnější den v životě… Když jsem zahájil úřadování, dali mně místnost ve Staré radnici (dnes budova Ostravského muzea), studenou, temnou, 100 archů papíru, tužek, celou kolekci inkoustu, a k tomu myslili, že začnu psát hned kroniku Ostravy."

K tomu tedy nedošlo, a prvním ostravským kronikářem se stal až v roce 1936 Ervín Tengler, učitel na několika obecných a měšťanských školách ve Slezské Ostravě, vlastivědný pracovník, publicista a člen archivní a muzejní rady městského úřadu Moravské Ostravy.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Většina starších kronik obsahuje kromě výkladu událostí v příslušném roce, také popis geografických podmínek a historickou retrospektivu uvádějící přehled dějin obce od nejstarších dob. Zápisy jsou psány většinou krásnou češtinou, neboť kronikáři byli povětšinou učitelé nebo zaměstnanci některého z úřadů."

Ale byl mezi nimi i kovář, později pracovník vítkovických železáren, který se rozhodl v roce 1923 z lásky k rodným Proskovicím a jejich historii stát se rovněž kronikářem. O svém záměru se zmiňuje dojemnými slovy:

"…Vy, kdož jednou budete čísti mé zápisy v této knize a shledáte tam dosti pravopisných chyb, abyste omluvili mne, neb při mém nedostatečném školním vzdělání a při mé tvrdé práci kovářské, nebylo mi možno v pravopisu se lépe zdokonaliti a tvrdá moje ruka již neovládá dobře krasopis. Milí přátelé, Vy všichni, kteří teď žijete… A také Vy, kteří po nás přijdete teprve za několik desetiletí nebo století, Vám věnuji tyto zápisy…"

Poslední větu je možné brát jako krédo všech kronikářů...

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Mezi skutečné skvosty patří kronika Hrabové založená v roce 1922, která kromě obsáhlých písemných záznamů obsahuje množství fotografií, a dokonce malovaných obrázků, jejichž autorem byl hrabovský kronikář, učitel Zdeněk Oliva. Výtvarným zpracováním však nevyniká jen kronika hrabovská, ale také některé další, například kronika Staré Bělé nebo Kunčic nad Ostravicí."

Těmito a mnoha dalšími staršími kronikami lze listovat nejen při osobní návštěvě archivní studovny, ale rovněž prostřednictvím elektronické badatelny Archivu města Ostravy.

Ve výběru je možné zadat typ kroniky (obecní, školní, spolkové a další), místo, ke kterému se kronika váže a také zda je již digitalizovaná. Z pohodlí domova je tak možné pročítat a prohlížet kronikářské zápisy obcí na Ostravsku, z nichž některé jsou staré již sto let.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000029965/kroniky-kdysi-samostatnych-ostravskych-obci-najdete-v-archivu-i-na-internetu