Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravské kroniky mají už přes 100 let. V městském archivu je jich už 340

  • Ostrava,

Archiv města Ostravy je důležitým místem pro uchování nejrůznějších cenných nebo důležitých písemností, mezi kterými patří k nejzajímavějším kroniky. Ty nejstarší popisují život v obcích, které jsou dnes většinou městskými obvody.

V roce 1920 začal v Československu platit zákon, podle kterého musely vést všechny obce své kroniky. Od roku 1922 je tedy historie Ostravy podrobně zmapována. V Archivu města Ostravy je uloženo 314 kronik. 

Martin Juřica, kronikář města Ostravy: "Asi nejkrásnější z těch starších kronik je kronika Hrabové z roku 1922, kterou její autor obohatil o krásné ilustrace." 

Některé kroniky jsou samozřejmě hezčí, napsané krasopisem a jiné odbyté. Většinu psali vzdělaní lidé, ale například v Proskovicích se toho chopil kovář a dopředu se všem omluvil za pravopisné chyby. 

Martin Juřica, kronikář města Ostravy: "Kroniky většinou psali vzdělaní lidé, byli to učitelé nebo faráři."

Zajímavá je Kronika Nové Ostravy, která je vlastně kronikou Poruby, protože se kvůli zásobám uhlí mělo centrum stěhovat právě do Poruby. 

Martin Juřica, kronikář města Ostravy: "Počítalo se s tím, že Poruba nahradí to historické jádro, pod kterým je uhlí."

Většina kronik obsahuje kromě výkladu událostí, také popis geografických podmínek a historickou retrospektivu. Pokud si chcete nějakou kroniku pročíst, není nutné jít do archivu, většina z nich je i v elektronické podobě v digitální badatelně archivu. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy